ضد آفتاب چیست؟

کرم ضد آفتاب  یک محصول موضعی محافظت از پوست در مقابل نور خورشید است که بخشی از اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV) را جذب یا منعکس می کند و بنابراین به محافظت در برابر آفتاب سوختگی کمک می کند و مهم تر از همه از سرطان پوست جلوگیری می کند. کرم های ضد آفتاب به صورت لوسیون، اسپری، ژل، فوم، پودر و دیگر محصولات موضعی تولید می شوند. استفاده از این کرم ها به همراه دیگر وسایل محافظتی مانند لباس های پوشیده، کلاه، آفتابگیر، دستکش، عینک و … توصیه می شود.

اشعه خورشید حاوی اشعه‌ ای به نام فرابنفش است که دو طیف مختلف آن UVA و UVB نامیده می‌شود و این اشعه فرابنفش عامل پیری زودرس و سرطان پوست است.

ضد آفتاب‌ها از پوست شما در مقابل اشعه ماورای بنفش محافظت می کنند.

چه کسانی باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنند؟

ضد آفتاب, ضد آفتاب

کسانی که به واسطه شغل خویش ساعات بیشتری را در معرض تماس با اشعه خوشید هستند نیاز بیشتری به استفاده از کرم ها دارند.

آیا ساعت هایی که در منزل هستیم باید از ضد آفتاب استفاده کنیم؟

اشعه ماورابنفش در خانه نیز از طریق نور مستقیم و حتی لامپ های فلورسنت بازتاب می یابد بنابراین اگر در خانه نور زیاد وجود  دارد ترجیحا در منزل هم از کرم استفاده می کنند.

ضد آفتاب, ضد آفتاب

چه ساعاتی از شبانه روز باید از ضد آفتاب استفاده کنیم؟

میزان اشعه ماورابنفش از ساعت 10 صبح الی 3 عصر، در بیشترین میزان خود قرار دارد بنابراین بهتر است در این ساعات حتی زمان هایی که در خانه هستیم و در صورت ضرورت برای خروج از منزل از کرم و یا نقاب های بلند که به شکل فیزیکی از پوست در برابر اشعه ماورابنفش محافظت می کنند، استفاده می کنیم.

هر چند ساعت یکبار تمدید کنیم؟

در صورت تماس طولانی مدت با آفتاب لازم است هر 2 تا 3 ساعت یک بار تمدید شود.

ضد آفتاب مناسب برای انواع پوست چیست؟

ضد آفتاب ها به شکل محتلفی هستند مانند کرم،ژل، فوم و…

معمولا کرم ها برای پوست های خشک و معمولی مناسب هست

ژل ها و فوم ها معمولا برای پوست چرب مناسب است.

بهترین کار برای انتخاب یک ضد آفتاب مناسب برای پوست چیست؟

بهترین کار مشورت با پزشک می باشد.

پزشک مشاور بر اساس سن، شغل، نوع پوست، میزان بودجه شما بهترین گزینه را برای شما تجویز می کند.

چه کسانی و در چه زمانی باید از ضد آفتاب آستفاده کنند؟

همه‌ی افراد بالای ۶ ماه باید به صورت روزانه از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنند. حتی افرادی که در فضای بسته هستند نیز در معرض پرتو‌های خورشید قرار می‌ گیرند. اگر زمان زیادی از روز را نزدیک پنجره سپری می‌ کنید، باید بدانید که شیشه‌ ی پنجره پرتو UVB را فیلتر می‌ کند اما از پرتو‌های چروک‌ زای UVA در امان نخواهید‌ بود.
نوزادان زیر ۶ ماه نباید در معرض پرتو خورشید قرار بگیرند چرا که پوست آن‌ها حساسیت بالایی نسبت به آفتاب و عناصر شیمیایی دارد. قرار دادن نوزادان در سایه و پوشاندن لباس‌هایی با پوشش بالا می‌تواند آن‌ها را از مضرات آفتاب محافظت کند.

شیوه مصرف ضد آفتاب چگونه انجام می شود؟

برای اینکه از حداکثر SPF یک ضد آفتاب بهره ببرید، باید مقدار ۱ انس ( چیزی حدود ۳ میلی‌لیتر ) را روی صورت خود استفاده کنید. البته این مقدار برای روزها و مصارف عادی است و در موقعیت‌هایی مانند ساحل، گاها تا 8 برابر افزایش می‌ یابد. تحقیقات نشان می‌دهد که عموما، افراد چیزی برابر با نصف این مقدار را روی پوست خود استفاده می‌ کنند. این موضوع نشان می‌ دهد که در حقیقت SPF دریافتی ما از محصول، کمتر از حد انتظار است.
ضد آفتاب را نیم ساعت قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب استفاده کنید تا عناصر موجود در آن، فرصت پوشاندن پوست را داشته‌ باشند.
تجدید ضد آفتاب دقیقا به اندازه‌ی استفاده‌ ی اولیه‌ ی آن مهم است. بنابراین استفاده‌ی مجدد به همان میزان، در هر ۲ ساعت یک‌ بار توصیه می‌شود.

ضد آفتاب, ضد آفتاب

نکات مثبت و منفی ضد آفتاب

نکات مثبت:

  • برای محافظت از پوست به مقدار کمتری از آن نیاز است.
  • لطیف تر است و راحت تر روی پوست پخش می شود.

نکات منفی:

  • قبل از شروع به اثرگذاری حدود ۲۰ دقیقه زمان نیاز دارد.
  • احتمال ایجاد حساسیت و سوزش پوست به دلیل ترکیبات متعدد به منظور دستیابی به طیف وسیع حفاظت در مقابل UVA و UVB در آن بیشتر است.
  • هرچه SPF کرم ضد آفتاب بالاتر باشد، احتمال تحریک برای انواع پوست های حساس بیشتر است.
  • در معرض نور مستقیم UV سریعتر کم اثر می شود، بنابراین به دفعات بیشتری باید استفاده شود.
  • ممکن است منافذ پوست های چرب را مسدود کند.

نور حورشید چه تاثیری بر پوست می گذارد؟

نور خورشید معمولاً برای ما خوشایند است، اما همه می‌ دانند که پرتوهای آن برای پوست مضر است. در حقیقت، خورشید اشعه‌ی فرابنفش (UV) از خود ساطع می‌کند که اشعه‌ ی فرابنفش  (UVB) و اشعه‌ ی فرابنفش (UVA) مشهورترین آنها هستند.

مطالب مرتبط

میکرونید لینگ ابرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *