ورزش های متفاوت در بخش های متفاوت تاثیر گذار هستند. هر ورزش برای فرد خاصی بهتر است و برای هر هدف باید ورزش مناسب آن را انتخاب کرد. شنا کردن ورزشی است که برای اکثریت افراد مناسب بوده و مزیت های بسیاری دارد. با ما باشید تا مزایای سر زدن به استخر را بررسی کنیم.

اول به طور خلاصه بگوییم:

مزایای شنا کردن و رفتن به استخر چیست؟

  • یکی از روش های کاهش وزن
  • یک ورزش عالی برای عصلات مرکزی
  • استخر برای ترمیم درد ها بسیار مناسب است
  • شنا کردن به انعطاف پذیری بدن کمک می‌کند
  • محدودیت سنی ندارد
  • به سلامت قلب کمک می‌کند
  • استرس را کاهش میدهد
  • از افسردگی جلوگیری میکند
  • به تنفس کمک میکند
  • یک تفریح بسیار مناسب است

مزایای رفتن به استخر

1- رفتن به استخر یکی از بهترین راه های کم کردن وزن است

استخر, 10 مزیت رفتن به استخر

اگر فکر دویدن زیاد یا ورزش های سخت شما را ادیت می‌کند، به فکر رفتن به استخر باشید. 4 جلسه 40 دقیقه ای استخر رفتن در هفته اگر با یک رژیم مناسب ترکیب شود، می‌تواند برای کاهش وزن بسیار مناسب باشد.

طبق تحقیقات مرکز کنترل و جلوگیری از مریضی، یک فرد 70 کیلویی با شنا کردن به مدت حدود 1 ساعت میتواند حدود 510 کالری بسوزاند. این فرد سلامت کامل را نیز دارد که نشان می‌دهد همچنان میتوان با راه های مناسب و بدون آسیب رساندن به بدن میتوان کاهش وزن زیادی داشت. برای رسیدن به بیشترین حد سوزاندن کالری بهتر است در زمان شنا فقط از یک حرکت ساده استفاده نکنید. حرکت پروانه سخت ترین روش شنا می‌باشد که به همین دلیل بهترین راه کاهش وزن است. این حرکت پتانسیل سوزاندن 800 کالری در ساعت را دارد.

2- شنا کردن یک ورزش عالی برای عضلات مرکزی است

ورزش های زیادی برای تقویت عضلات مرکزی بدن وجود دارد که اکثرا بسیار سخت و تاقت فرسا هستند. برای مثال حرکت دراز نشست. شما دیگر لازم نیست با دراز نشست های زیاد به خود فشار بیاورید. به جای آن سری به استخر بزنید. شنا کردن میتواند یک ورزش عالی برای عضلات مرکزی باشد.

برای اینکه بیشترین نتیجه را از شنا کردن بگیرید باید سعی کنید در هنگام شنا، عضلات مرکزی شما هم درگیر باشند. اینکه هم ماهیچه شکم خود را سفت کنید و هم شنا کنید در ابتدا شاید کمی سخت باشد، ولی با تمرین زیاد این موضوع برای شما یک امر غریزی می‌شود.

این موضوع که شنا کردن، به نسبت حرکتی که استفاده می‌کنید، تمام عضلات را درگیر می‌کند، امری واضح است. اما برای عصلات مرکزی می‌تواند یک ورزش بسیار راحت تر و کارساز تر باشد.

3-استخر برای ترمیم درد بسیار مناسب است

شنا به عنوان یک ورزش که ضربه بسیار کمی دارد، می‌تواند برای ترمیم دردها بسیار مناسب باشد. اگر از کمر درد یا زانو درد رنج می‌برید، شنا کردن ورزش مناسب شماست. شنا کردن فشار را روی مفاصل حساس تر کم می‌کند. ورزش های دیگر مانند دویدن به دلیل فشار آوردن وزن روی کمر، زانو و دیگر مفاصل حساس، و همچنین وارد کردن ضربه به پاها برای افرادی که در این نواحی آسیب دیدگی دارند مناسب نیست. اما با شنا کردن و در حالت کم وزنی بون شما می‌توانید با آرامش تمام ریلکس کنید و بهبود یابید.

خود آب خاصیت ترمیم نیز دارد که ترکیب آن با ورزش های مناسب، می‌تواند به درمان اکثریت درد ها و آسیب ها کمک کند.

4-شنا به انعطاف پذیری کمک می‌کند

ورزش شنا در کنار یوگا و پیلاتس، جزو بهترین ورزش ها برای افزایش انعطاف پذیری بدن است. شنا بخش های بدن که به دلیل نشستن یا ثابت بودن زیاد خشک شده آند را ورزش می‌دهد و نرم می‌کند. نقاطی مانند کمر، لگن و گردن.

اگر ورزش خاصی را به طور حرفه‌ای انجام می‌دهید، تاثیر انعطاف پذیری را به راحتی می‌دانید. انعطاف پذیری باعث می‌شود سرعت شما بالاتر رفته، کمتر خسته شوید و آسیب های جانبی بسیار کمتری ببینید.

خواصی که استخر دارد، مانند کاهش وزن و غوطه ور شدن، باعث می‌شود شما به راحتی بتوانید ماهیچه های خوود را منقبض و منبسط کنید. این کار برای بدن سازی بسیار مناسب است و در آرامش ماهیچه ها تاثیر بسیاری دارد. بعد از یک ورزش سخت و سنگین، رفتن به استخر می‌تواند جلوی “بستن ماهیچه ها” را بگیرد.

5-شنا محدودیت سنی ندارد

زیبایی شنا این است که محدودیت سنی ندارد و برای همه افراد مناسب است. تحقیقاتی در دانشگاه علم و فناوری نروژ نشان داده است که نوزادان از 2 ماهگی می‌توانند از شنا کردن فوایدی را کسب کنند. این کار به آنها در ساخت تعادل و قابلیت گرفتن اشیاء کمک می‌کند.

از طرف دیگر شنا کردن برای افراد مسن و سن بالا بسیار مناسب است و می‌تواند نه تنها درد های بدن را کاهش دهد، بلکه به عملکرد بدن کمک کند، سلامت استخوان ها را افزایش دهد و به طور کلی سلامت بدن را بهبود بخشد.

6-شنا کردن به سلامت قلب کمک می‌کند

استخر, 10 مزیت رفتن به استخر

به دلیل درگیر بودن تمام بدن، شنا کردن یک راه عالی برای تقویت قلب است. به دلیل مقاومت آب و فشاری که به بدن وارد می‌شود، قلب بیشتر کار می‌کند و در نتیجه به چرخش خون کمک می‌کند. گرما و آرامش آب هم باعث می‌شود شما فشار ورزش را کمتر حس کنید. این موضوع باعث می‌شود بیشتر و سخت تر از حالت عادی ورزش کنید.

اگر به دنبال فشار خون طبیعی پایین تری هستید، حتما مراجعه به استخرتان را بیشتر کنید. با افزایش قدرت قلب، در حالت استراحت فشار خون شما پایین تر آمده و به آرامش شما و سلامت بیشتر قلبتان کمک میکند.

7-شنا کردن استرس را کاهش می‌دهد

شاید فکر کنید بهترین راه آرامش و کاهش استرس، در یک روز تعطیل، استراحت و تماشای تلوزیون باشد; اما افراد کمی این موضوع را می‌دانند که شنا کردن می‌تواند بیشتر از هر کار دیگری به شما برای آرامش روحی، ذهنی و جسمی کمک کند. حتی بیشتر از سریال مورد علاقه‌تان.

اولین کاری که شنا انجام می‌دهد، افزایش ترشح هورمون‌های خوشحالی و شادی در بدن شماست. جدای از آن در حال شنا کردن، شما موقعیت تفکر درباره تمام روز و هفته گذشته خود را دارید و می‌توانید با یک دید جدید تر و بهتر به آن نگاه کنید.

آب خاصیت آرامش بخش بودن دارد و میتواند نه تنها جلو استر را بگیرد، بلکه عصبانیت را نیز کاهش دهد.

8- شنا کردن از افسردگی جلوگیری میکند

خاصیت ضد استرس بودن شنا کردن که گفتیم در درجات عمیق تری نیز عمل میکنند; در سلامت و آرامش ذهن و سلام روانی.

اگر از افسردگی رنج می‌برید، شنا کردن میتواند به کاهش تنش فکری کمک کند و باعث می‌شود حس آزادی و رهایی بیشتری داشته باشید. همچنین شنا کردن درد عضلات ناشی از افسردگی را نیز کمتر می‌کند. فقط باید در ذهن داشته باشید که استخری که در آن شنا میکنید باید آب گرمی داشته باشد. زیرا تاثیر آب سرد در رفع افسردگی به اندازه آب گرم نیست.

تاثیر مثبت دیگر استخر برای افرادی است که از ظاهر خود ناراضی هستند. شنا کردن باعث می‌شود شما نه تنها حس بهتری داشته باشید، بلکه به زیبایی شما نیز کمک میکند. با شنا کردن شما پوستی درخشان تر، تمیز تر و جوان تر خواهید داشت و به دلایلی که بالاتر آمده است، بدنی ورزیده تر نیز خواهید داشت.

9-شنا کردن به تنفس شما کمک میکند

شنا کردن به شما کمک میکند بهتر نفس بکشید. به طور میانگین ما در هر دقیقه حدود 12 الی 20 بار نفس میکشیم. اما تعداد زیادی از ما از مشکلات تنفسی مربوط به استرس رنج میبریم. یک تحقیق در انگلستان نشان داد حدود 44 درصد از افراد به طور معمول استرس دارند.

این دو موضوع به هم مربوط هستند; استرس و تنفس. زمانی که شما استرس میگیرید، ماهیچه های شما منقبض می‌شوند و تنفس برای شما کمی سخت تر می‌شود در حدی که برخی از افراد دچار کمبود اکسیژن یا تنگی نفس می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود اکسیژن کمتری به مغز برسد و در نتیجه استرس را بیشتر کند.

با شنا کردن شما تنفس خود را منضم‌تر و قوی‌تر می‌کنید و این موضوع باعث می‌شود در زمان هایی که استرس میگیرید به طور غریزی بهتر نفس بکشید و استرستان را کاهش دهید. جدای از زمان استرس، تنفس منضم و محکم   فشار خون پایین تر، کنترل وزن بهتر و کاهش مواد سمی بدن را در پی دارد. شنا کردن یک راه عالی برای درمان افراد دارای آسم است. زیرا به آنها کمک میکند از شش های خود بهتر و بیشتر استفاده کنند.

10-شنا کردن بسیار لذت بخش است

در نهایت میتوان گفت یکی از مزیت های بسیار قابل توجه شنا و استخر، فان بودن و تفریحی بودن آن است. شنا کردن میتواند بسیار لذت بخش باشد چه برای افرادی که از تنهایی خود لذت میبرند و چه برای گروه هایی که فعالیت های زیادی با هم انجام میدهند. حتی اگر از موسیقی لذت میبرید میتوانید هدفون های ضد آب تهیه کنید و از آنها استفاده کنید.

شنا کردن به عنوان یک ورزش گروهی می‌تواند عالی باشد. شما را از روزمرگی به بیرون بکشد و خوشحالی را برای شما به ارمغان بیاورد.

فقط باید در نظر داشته باشید برای شنا کردن در استخر ها باید نکاتی را رعایت کنید در مطلب دیگر ما با عنوان “نکاتی که باید برای استخر رفتن رعایت کنید” میتوانید به طور کامل در این باره بخوانید. همچنین می‌توانید لیست استخر های شیراز را نیز در این مطلب بخوانید.

Summary
استخر, 10 مزیت رفتن به استخر
Article Name
10 مزیت رفتن به استخر
Description
ورزش های متفاوت در بخش های متفاوت تاثیر گذار هستند. هر ورزش برای فرد خاصی بهتر است و برای هر هدف باید ورزش مناسب آن را انتخاب کرد. شنا کردن ورزشی است که برای اکثریت افراد مناسب بوده و مزیت های بسیاری دارد. با ما باشید تا مزایای سر زدن به استخر را بررسی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *