پوست شفاف آرزوی همه است. همه ما دوست داریم که پوستمان تمیز، شفاف و عاری از هر گونه نا پاکی باشد. اما شاید همه ما راه آن را ندانیم.

حتما راه حل های زیادی شنیده ایم که به این خواسته برسیم اما کدام یک از آنها درست است؟ بیاید تا راه های تایید شده برای این کار را بررسی کنیم.

شفاف, چگونه پوستی تمیز و شفاف داشته باشیم

راه های داشتن پوستی تمیز و شفاف:

1 . صورت خود را بشویید:

شفاف, چگونه پوستی تمیز و شفاف داشته باشیم

سعی کنید 2 بار در روز صورت خود را بشویید. اگر پوست شما ترک بر میدارد یا بیش از حد چرب است، جدا از 2 بار در روز که همه صورتشان را می شویند (صبح و شب)، 2 تا 4 بار دیگر نیز پوست خود را بشویید.

در آزمایشی که روی افرادی که صورتشان جوش میزد یا زیاد چرب یا خشک میشد، از شرکت کنندگان خواسته شد به مدت 6 هفته این کار را انجام دهند. نتایج نشان دهنده تاثیر بسیار مثبت این کار بر صورتشان شد.

2. از شوینده مناسب استفاده کنید:

شفاف, چگونه پوستی تمیز و شفاف داشته باشیم

در تمامی داروخانه ها و لوازم آرایشی فروشی، شما تعداد زیادی محصولات پاک کننده و شوینده صورت می بینید. این که کدام یک برای صورت شما انتخاب بهتری است شاید کمی سخت باشد. اما در تحقیقی که انجام شد، نشان داده شد که با استفاده از شوینده های مختلف و متفاوت، تفاوت زیادی برای پوست به وجود نمی آید. این به آن معناست که یک شوینده ساده به اندازه یک شوینده گران مناسب است.

3. از یک محلول ضد جوش استفاده کنید:

شفاف, چگونه پوستی تمیز و شفاف داشته باشیم

طبق گفته آکادمی درماتولوجی(پوست شناسی) آمریکا (american academy of dermatology ) مهم ترین مرجله مقابله با جوش صورت دانستن نوع جوش است. بر اساس نوع جوشی که می زنید، محصولات متفاوتی برای شما بهترین گزینه است.

  • جوش های سر سیاه و مشابه آن: محصولاتی که دارای رتینوئید باشند
  • جوش های نرمال و متوسط: محصولاتی که دارای بنزوئیل پراکسید باشند
  • جوش هایی که زخم به جا میگذارند: محصول های آزلائیک اسید دار برای کمتر کردن این نوع جوش و جلوگیری از آن می شود

اگر قصد دارید به طور همزمان به مقابله با همه این نوع جوش ها بروید، AAD می گوید می توانید از ترکیب بنزوئیل پراکسید و ترتینوئین استفاده کنید.

این ها می توانند پوست شما را خشک کنند پس حتما یادتان باشد که از مرطوب کننده استفاده کنید.

4. مرطوب کننده:

شفاف, چگونه پوستی تمیز و شفاف داشته باشیم

چگونه یک مرطوب کننده می تواند به شفاف شدن پوست شما کمک کند؟ اگر پوست شما خشک شود یا خشکی بزند یک مرطوب کننده با دادن رطوبت به آن می تواند این مشکل را حل کند.

مانند شوینده ها، در میان مرطوب کننده های ارزان و گران تفاوت زیادی وجود ندارد. پس لازم نیست برای مرطوب کننده های باکلاس پول بیشتری خرج کنید. توجه کنید که مرطوب کننده ایی که میخرید روزنه های پوستتان را پر نکند.

اگر پوست شما چرب است، از مرطوب کننده ایی استفاده کنید که سبک تر استفاده کنید تا پوستتان بیش از اندازه چرب نشود.

در فصل زمستان و در دمای سرد باید از مرطوب کننده های قوی تری استفاده کرد تا با خشکی پوست مقابله کند.

5. لایه برداری:

لایه برداری برای برداشت سلول های مرده و باز کردن فضا برای سلول های تازه لازم است. این که به چه میزان باید لایه برداری را انجام داد و اینکه به چه سرعت آن را تکرار کنیم به نوع لایه برداری مربوط است.

برای لایه بردار های شیمیایی مانند شامپو ها و ماسک ها بهتر است 1 بار در هفته باشد و برای لایه برداری فیزیکی این کار را می توان 3 تا 4 بار در هفته انجام داد.

بهتر است قبل از لایه برداری با متخصص پوست خود صحبت کنید تا مطمعن شوید نوع پوست شما و جوش هایی که دارید در اثر لایه برداری آسیب جدی نمی بینند.

6. به اندازه کافی بخوابید:

شفاف, چگونه پوستی تمیز و شفاف داشته باشیم

کم خوابی نیز یکی از دلایل داشتن مشکلات پوستی می تواند باشد. طبق تحقیقاتی که انجام شده است، حدود 65 درصد از شرکت کنندگانی که کمخوابی داشتند دارای جوش نیز بودند.

برای سلامت درون و بیرون بدن خواب لازم است. پس بهتر است شب ها بین 7 تا 9 ساعت خواب با کیفیت داشته باشید.

7. به پوست خود دست نزنید:

واقعا دست نزدن به جوش کار بسیار سختی است. اما برای سلامت پوستتان و شفاف شدن آن باید سعی کنید با این کار مقابله کنید.

دست زدن یا ترکاندن جوش باعث می شود جای آن به میکروب های بیشتر دچار شود و ممکن است باعث مریض شدن پوست یا حتی ماندن جای زخم شود. اگر جوشی دارید که درد می کند یا می سوزد بهتر است به دیدن یک متخصص پوست بروید تا با نهایت مهارد و کمترین آسیب آن را از بین ببرد.

8. آرامش:

شفاف, چگونه پوستی تمیز و شفاف داشته باشیم

تحقیقات فراوانی انجام شده و نشان داده اند که بین استرس و جوش رابطه وجود دارد. اگر درگیر کار یا در موقعیت پر استرسی هستید باید دنبال راه کار های از بین بردن استرس باشید. این راه کار ها شامل:

  • ورزش به مدت 30 دقیقه
  • تمرین تنفس
  • یوگا
  • مدیتیشن برای چند دقیقه
  • نوشتن نگرانی هایتان

و بسیاری راه های دیگر.

9. شکر کمتر بخورید:

شفاف, چگونه پوستی تمیز و شفاف داشته باشیم

تحقیقات نشان داده است که خوردن محصولاتی با شکر و قند بالا می تواند باعث تخریب پوست شود و بهتر است از این نوع خوراک ها دوری کنیم.

10. سیگار را ترک کنید:

شفاف, چگونه پوستی تمیز و شفاف داشته باشیم

سیگار جدا از یک اعتیاد که به درون بدن آسیب میزند، به پوست شما نیز آسیب وارد می کند. تخقیق روی افراد بین 25 تا 50 سال انجام شد که نشان داد حدود 73 درصد از کسانی که سیگار می کشیدند دارای مشکلات پوستی مانند جوش بودند.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *