پرایمر یکی از محصولات بسیار پرکاربرد در این روزهاست که در سال های اخیر وارد مارکت جهانی شده و بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. اما به تازگی وارد مارکتینگ ایران شده است. از این جهت بسیاری از افراد هنوز با ماهیت پرایمر و موارد مصرف آن آشنایی کامل ندارند. در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با انواع پرایمر ها و موارد کاربرد آنها آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

پرایمر, پرایمر چیست، انواع و کاربرد آنها

پرایمر :

از این محصول برای زیر سازی و یکدست کردن آرایش و ماندگاری بیشتر آن بر روی صورت استفاده می شود. با استفاده از آن، پایه آرایش شما صاف و یکدست می شود و بعد از استفاده از کرم پودر و دیگر لوازم آرایش، پوستی روشن و جذاب خواهید داشت. از مهمترین ترکیبات آنها، ژل و پودر است که بر پایه سیلیکون نهاده شده است و قدرت نرم کنندگی زیادی به صورت می دهد، پرایمرها انواع مختلفی دارند، و برای چشم و ابرو، لب، صورت و ناخن مورد استفاده قرار می گیرند. عمده ترین کاری که این محصول قبل از استفاده از کرم پودر انجام می دهد، این است که چروک های سطحی و عمق دار و تمامی حفره های پوست را می‌پوشاند. در صورت داشتن جوش های چرکی و یا حساسیت قبل از استفاده از آن، با پزشک مربوطه مشورت کنید.

برای برخی از افراد که مدتی پس از آرایش پوستشان چرب می شود و برق می‌زند، استفاده از پرایمر گزینه مناسبی است زیرا چربی اضافی پوست را گرفته و آن را مات می کند. همچنین برای محو کردن لک های پوستی، جای جوش و تیرگی و بستن منافذ باز پوستی نیز مناسب است. در یک کلام باعث می‌شود آرایش شما سر جایش باقی بماند و پوست شما حالتی شفاف، صاف و روشن داشته باشد.

این محصول را بعد از مرطوب کننده و قبل از زدن کرم پودر استفاده نمایید. پرایمرها را به تنهایی نیز می‌توانید برای کاور کردن و شفافیت روزانه پوست خود استفاده کنید. برای انتخاب نوع مناسب باید بر اساس جنس پوست و حتی رنگ پوست عمل کرد.

پرایمر, پرایمر چیست، انواع و کاربرد آنها

البته دیده شده که بسیاری از افراد بر این باور هستند که پرایمر و فیکساتور مشابه یکدیگر عمل می کنند اما پرایمر ها قبل از آرایش استفاده شده و علاوه بر فیکس کردن آرایش و ماندگاری طولانی مدت آن بسیاری از نواقص پوستی را می پوشانند و با تنظیم رنگ و کنترل چربی و رطوبت پوست کمک شایانی به حفظ و زیبا سازی آرایش می کنند اما فیکساتور ها بی رنگ هستند و در انتهای آرایش استفاده می شوند و فقط به ماندگاری آرایش کمک می کنند.

انواع پرایمر ها:

پرایمر صورت:

  • ایجاد پایه و سطحی صاف و نرم برای مواد آرایشی
  • یک دست کردن پوست و پوشاندن نواقص پوست
  • کاهش التهاب و قرمزی پوست
  • آب رسانی و مرطوب کردن پوست
  • پر کردن چین و چروک ها و صاف شدن پوست
  • پوشانیدن منفذهای باز پوست
  • صرفه جویی در وقت و هزینه خرید مواد آرایشی
  • کمک کردن به دوام آرایش در وضعیت آب و هوای
  • رادیکال های آزاد پوست را از بین برده و از پوست در برابر آسیب های آنها محافظت می کند
  • آرایش مدت زمان طولانی تری باقی می ماند

پرایمر, پرایمر چیست، انواع و کاربرد آنها

انواع  پرایمر صورت:

پرایمر های محو کننده: نقایص صورت را برطرف می کند.

پرایمر های تصحیح کننده ی رنگ: برای تصحیح تن قرمزی پوست و جای جوش و لک.

پرایمر های ضد پیری:این محصول باعث مراقبت و بازسازی پوست می شوند، این پرایمر ها دارای spf برای محافظت از اشعه ی مضر آفتاب و نیاسین و پپتید ها برای استحکام بافت پوست هستند.

پرایمرهای درخشان کننده پوست: این پرایمرها پوستی درخشان، طبیعی و زیبا برای شما به ارمغان می آورند.

پرایمر های تنگ کننده ی منفذ های پوست : این پرایمرها باعث تنگ شدن منافذ باز پوست می شوند.

پرایمر های آبرسان:این پرایمرها خاصیت مرطوب کنندگی و آبرسانی به پوست را دارند.

پرایمر های فاقد چربی: این نوع از پرایمرها مطلوب پوست های چرب می باشند.

پرایمر, پرایمر چیست، انواع و کاربرد آنها

پرایمر های رنگی:

پرایمر سبز

برای خنثی کردن قرمزی پوست مناسب به نظر می‌رسد، مناسب افرادی که پوست آن‌ها دارای جوش‌های قرمز است.زیرا رنگ سبز مکمل رنگ قرمز می باشد.

پرایمر صورتی

گزینه بسیار خوبی برای روشن‌کردن سطح پوست است. با این حساب به کمک پرایمر صورتی می‌توانید درخشش پوست‌های مختلف را بیشتر کنید. همچنین اگر پوست کدر و خسته ای دارید و یا پوستتان لک دارد این محصول انتخاب بسیار مناسبی است.

پرایمر برنزه یا طلایی

طیف رنگ‌های کاراملی انتخاب خوبی برای خنثی کردن رنگ تیره و خاکستری پوست است. در نتیجه اگر پوست شما رنگی بی‌‌ حال و تیره پیدا کرده است از پرایمرهای برنزه یا طلایی کمک بگیرید تا پوست حالتی گرم و شاداب به خود بگیرد.

پرایمر زرد

این رنگ گزینه خوبی برای بانوانی است که به فکر روشن کردن پوست خود هستند. در نتیجه استفاده از پرایمر زرد برای بانوانی که رنگ پوست آن‌ها در قسمت‌های مختلف، تفاوت دارد پیشنهاد می‌شود. این پرایمر رنگ پوست را یک‌دست می‌کند و جوش‌های سیاه را می پوشاند. پرایمر زرد برای بانوانی که پوستی تیره و سبزه دارند نیز پیشنهاد می‌شود.

پرایمر بنفش

این رنگ به خنثی کردن زردی پوست کمک می‌کند و برای بانوانی که پوستی سبزه و مایل به زرد دارند گزینه مناسبی است. با استفاده از پرایمر ضد زردی بی رمقی پوست از بین می‌رود و رنگ آن به تعادل می‌رسد.

پرایمر چندرنگ (مولتی‌ پرایمر)

در ساخت بعضی از پرایمرها از چندین رنگ کمک گرفته شده است و هر کدام از این رنگ‌ها تأثیر متفاوتی روی پوست دارند. در نتیجه با انتخاب این نوع محصول ها می‌‌توانید به قول قدیمی‌ ها با یک تیر چند نشان را هدف بگیرید.

پرایمر, پرایمر چیست، انواع و کاربرد آنها

پوست خشک

اگر پوست خشکی دارید پرایمر آرایشی حاوی مرطوب کننده استفاده کنید. در این شرایط با یک تیر دو نشان می‌زنید. هم پایه آرایش‌تان را انجام داده‌اید و هم مرطوب کننده استفاده کرده‌اید. در انتخاب آنها به دنبال کلماتی نظیر مرطوب کننده و آبرسان روی برچسب محصول باشید.

پوست چرب

اگر پوست چرب و براقی دارید به دنبال پرایمرهای بدون روغن یا مات باشید. پوست شما به چربی اضافی نیاز دارد و این نوع پرایمرها با جذب چربی اضافه از روی پوست به صاف و یکدست به نظر رسیدن آرایش کمک می‌کنند.

پوست حساس

اگر پوست حساسی دارید به دنبال پرایمری باشید که در مواد اولیه آن کمترین ترکیبات به چشم می‌خورد. انواع بدون چربی، بدون پارابن و … مناسبند.

پرایمر مناسب افراد مسن

از پرایمرهای تغذیه کننده پوست و حاوی آنتی اکسیدان‌ ها استفاده کنید. پرایمرهای مرطوب کننده نیز برای این نوع پوست‌ها مناسبند و می‌توانند رطوبت پوست را افزایش دهند.

پرایمر, پرایمر چیست، انواع و کاربرد آنها

پرایمر سایه چشم:

همواره بعد از مدتی که از آرایش چشم مخصوصا سایه ی چشم می گذرد، در اثر پلک زدن سایه پشت چشم می ماسد و یا یک جا جمع می شود و ترکیب رنگی خود را از دست می دهد. پرایمر چشم باعث کامل دیده شدن رنگ سایه چشم میشود و می توانید با دست باز و لایه لایه روی چشم سایه بزنید. همچنین از عرق کردن پشت پلک جلوگیری می کند و ارایش را فیکس و ثابت نگه می دارد. بعضی از این آنها حتی دارای spf بوده و از آفتاب محافظت می کند.

پرایمر, پرایمر چیست، انواع و کاربرد آنها

پرایمر لب:

قبل از رژلب زدن بهتر است از پرایمر لب استفاده کنید که این کار باعث می شود که لب ها ترک نخور و رژ لب لایه لایه نشود. در عین حال خاصیت مرطوب کنندگی داشته و باعث می شود رژ لب بهتر و سالم تر بر روی لب جلوه کند و مدت زمان بیشتری روی لب باقی بماند. بعضی از پرایمر‌ها دارای ویتامین‌های A و C و E هستند که از لب در مقابل چین و چروک و پوسته شدن محافظت به عمل خواهند آورد. این محصول آرایشی می تواند مانند بالم  لب به برجسته کردن لب‌ ها کمک کند. بعد از گذشت چند ساعت رژلب روی لب تغییر رنگ داده و در برخی نقاط کم رنگ و پر رنگ می‌شود.

استفاده از آن به یکدست ماندن رنگ رژ روی لب کمک خواهد کرد. اگر معمولا با زدن رژ لب احساس می‌کنید گوشه‌های لب پر رنگ تر و پرتر شده‌اند می‌توانید با بکار گرفتن ای محصول مخصوصا در گوشه‌های لب از بروز چنین حالتی پیشگیری کنید.

پرایمر, پرایمر چیست، انواع و کاربرد آنها

پرایمر مژه و ابرو:

پرایمر ریمل اغلب بی رنگ است و تاثیر بلند کنندگی یا ضخیم کنندگی روی مژه و ابروها دارند. برخی پرایمرها خاصیت مراقبتی نیز روی مژه و ابرو دارند. همچنین ممکن است از تکه تکه شدن ریمل روی مژه جلوگیری کنند. پرایمر مژه  باعث می‌شود ریمل به آسانی روی مژه سر خورده و همین طور ماندگاری بیشتری داشته باشد. به نوعی می توان گفت پرایمر های مژه به ریمل برای حجم دهندگی کمک شایانی می کند.

پرایمر مژه انواع مختلفی دارد. برخی از آنها مایعی بی رنگ بوده و برخی کرمی رنگ و یا سفیدند. انواع رنگی آن معمولاً روی مژه‌ها یک لایه ایجاد کرده و باعث می‌شوند مژه‌های شما ضخیم‌ تر به نظر بیاید. در نتیجه وقتی شما روی آن لایه ریمل می‌ زنید مژه‌ها یتان به نظر پرپشت و ضخیم می‌آید.

پرایمرهای بی رنگ نسبت به آن نوع رنگی از حجم دهندگی کمتری برخوردارند و بیشتر باعث می‌شوند ریمل راحت تر روی مژه حرکت کند و ماندگار هم بماند. ویتامین ای موجود در آنهادر تقویت مژه ها موثر است و رطوبت رسانی و نرم کنندگی به مژه را نیز انجام می‌دهند.همچنین پرایمر مژه ها باعث می شود که ریمل ها در زمان ریمو کردن و شستن راحت تر از روی مژه ها پاک شوند.

پرایمر, پرایمر چیست، انواع و کاربرد آنها

پرایمر ناخن:

پرایمر ناخن اغلب به صورت مایع می باشد و شبیه به لاک است که قبل از لاک زدن برای از بین بردن چربی و باکتری سطح ناخن همچنین صاف کردن آن استفاده میشود. پرایمر ناخن محصولی است که فقط برای استفاده روی ناخن طبیعی ساخته شده است بنابراین از استفاده از آن روی سایر محصولات از قبیل تیپ یا مواد خودداری کنید. پرایمر ناخن باعث زبر شدن سطح ناخن می‌شود تا در نتیجه، سایر مواد در مانیکور، راحت‌تر به ناخن بچسبند. از طرف دیگر پرایمر حالتی شیمیایی را بین سطح ناخن و لاک یا سایر مواد زیبایی ناخن ایجاد می‌کند. این امر باعث می‌شود مانیکور نهایی ناخن، ماندگاری بیشتری داشته باشد. از طرف دیگر، به کاهش آب موجود در سطح ناخن کمک می‌کند.

پرایمر, پرایمر چیست، انواع و کاربرد آنها

پرایمر مو:

پرایمر مو نیز درست مانند دیگر انواع پرایمر برای آماده سازی مو، قبل از حالت دهی و آرایش مو استفاده میشود که باعث تمیز ماندن، ماندگاری بیشتر آرایش مو و مراقبت از مو در برابر اثرات آرایش می شود. استفاده از این محصولات قبل از آرایش مو، موجب جلوگیری از وز شدن و آشفته شدن مو شده و ماندگاری حالت مو را افزایش خواهد داد. با استفاده از این پرایمر، موها حالت پذیرتر خواهند بود و بدون استفاده از وسایل حرارتی شما می توانید موهای خود را به فرم دلخواه خود آرایش کنید.

پرایمر, پرایمر چیست، انواع و کاربرد آنها

برای مشاهده ی موارد مشابه روی لینک های زیر کلیک کنید:

کرم پودر ها، انواع و موارد مصرف

بهترین کالاهای آرایشی

Summary
پرایمر, پرایمر چیست، انواع و کاربرد آنها
Article Name
پرایمر چیست، انواع و کاربرد آنها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *