پیلاتس, ورزش پیلاتس

ورزش پیلاتس

موسس پیلاتس

این ورزش توسط یک آلمانی به نام ژوزف پیلاتس در سال 1920 پدید آمد.ژوزف با این تفکر که سلامت جسم وذهن با یکدیگر ارتباط نزدیکی دارند این رشته را پدید آورد.

این رشته ورزشی (پیلاتس) تاکید می کند بر پیوند ذهن و جسم.به همین دلیل در پیلاتس ذهن و جسم به طور همزمان درگیر هستند که همین موجب توقیت ذهن و جسم می شود.

نحوه کارکرد pilates

پیلاتس بر قدرت مرکزی بدن تاثیر می گذارد که همین باعث سلامتی و بهبود ذهن و جسم می شود.پیلاتس با استفاده از وزن ، جاذبه و دستگاه هایی که مخصوص این ورزش است،به بهبود سلامت عمومی بدن،  تندرستی،  افزایش مقاومت بدن و توان بدنی نیز کمک می کند.پیلاتس هممانند یوگا علاوه بر وضعیت بدن بر روی تعادل بدن نیز اثر می گذارد.

در پیلاتس هماهنگی بین ذهن و جسم خیلی مهم است زیرا حرکات این ورزش چالشی است برای هر دوی ذهن و جسم.به عنوان مثال هنگام انجام این ورزش ذهن باید خود را با جسم در انجام هر دوی حرکت ورزشی و تنفس هماهنگ کند.

پیلاتس, ورزش پیلاتس

علم کنترولوژی

علم کنترولوژی به ایجاد هماهنگی بین جسم،ذهن،روح یا هماهنگی بین عصب و عضله گفته می شود.این علم به فرد کمک می کند تا فرد کنترل کامل  جسم خود را با استفاده از اراده خود داشته باشد.پیلاتس با استفاده از همین علم به هماهنگی بین عصب وعضله کمک می کند.

نقاط تحت تاثیر بدن

پیلاتس به طور کلی بر روی مرکز بدن فشار می آورد.شکم و ستون فقرات که جزئی از همین مرکز بدن و جزئی از تعادل بدنی هستند، تحت تاثیر قرار می گیرند. به همین دلیل است که افردای که از درد های پایین کمر و از تعادل بدنی رنج می برند می تواند مفید باشد.

پیلاتس می تواند در سفت شدن عضلاتی مانند پاها شامل نواحی بالایی ران ها و باسن تاثیر گذار باشد.از آنجا که پیلاتس در انعطاف بدن نقش دارد، بر روی مفاصل اثر میگذارد که از التهاب مفاصل جلوگیری می کند. علاوه بر این تاثیر گذاری بر قسمت بلایی ران های پا باعث جلوگیری از التهاب مفاصل شود.

پیلاتس و لاغری

از آنجا که این یک ورزشی است که با ماهیچه ها در گیر است و باعث افزایش قدرت بدنی و تقویت عضلات می شود،به کاهش وزن و توده چربی می تواند کمک کند.افرادی که می خواهند این کاهش وزن به صورت موثرتری انجام شود این ورزش را در کنار ورزشهایی مانند:شنا،دوچرخه سواری و پیاده روی انجام دهند همراه با یک رژیم غذایی مناسب.

کلاس های تمرینی پیلاتس دارای درجه های سختیی است که از آرام شروع می شود که همین آرام تمرین کردن در افزایش تمرکز،انعطاف و تعادل کمک کننده باشد.در مقابل تمرین های سختی هم وجود دارند که میتوان از آنها به عنوان یک برنامه کامل شدید تمرینی استفاده کرد.همین درجه سختی دست خود ورزش کار است.

تجهیزات پیلاتس

افردای که به صورت مبتدی وارد این رشته ورزشی می شوند در ابتدا فقط به یک زیر انداز یا تشک نیاز دارند.افراد مبتدی در ابتدا با انجام حرکات اولیه بدن خود را آماده می کنند. پس از اینکه برای مدتی این حرکات را انجام دادند،می توانند حرکات بیشتری و موقر تری را با استفاده از تجهیزات پیلاتس که رد باشگاه های این ورزش یافت می شود انجام داد.

پیلاتس, ورزش پیلاتس

1.ریفورمر

2.کادیلاک

3.کش های مقاومتی پیلاتس

به غیر از تجهیزات بالا وسایل دیگری هم وجود دراند مانند:صندلی پایه دار،میله نردبان،اصلاح کننده ستون فقرات و میله که در باشگاه ها یافت می شوند.

رشته های پیلاتس

1.استات

2.کنترل بدن

3.تعادل بدن

پیلاتس استات

استات یک نوع برند ورزشی است که هم دستورالعمل خود را ارئه می دهد و هم دستگاه های پیلاتس را به فروش می ساند.این رشته در سال 1988 اغاز به کار کرد.این رشته توسط متحصصی تناسب اندام باسازی و اصلاح شده است تا قواعد علم ورزش، بازسازی مهره ها و ستون فقرات را به رزو کند.

  پیلاتس کنترل بدن

این رشته به طور خاصی بر روی بازسازی تمزکر بدن تاکید می کند.پزشکان این روع رشته را برای بیماران دارای انواع جراحات توصیه می کند.

پیلاتس تعادل بدن

این رشته یک تمرین جدید محسوب می شود.این رشته ورزشی ترکیبی از رشته های پیلاتس،یوگا و تایچی (رشته ای رزمی چینی)است که در باشگاه ها برگزار می شود.

 چه کسانی می توانند به سمت پیلاتس بروند

از آنجا که این ورزش را می توان از درجه ارامش به درجه چالش برانگیزی برای ذهن و جسم تغییر داد برای همه افراد می توان توصیه کرد.این تمرینات علاوه بر افرادی که از قبل به طور منظم تمرین کرده اند می تواند برای افراد تازه کار نیز مفید واقع شود.

برای افراد زیر توصیه نمی شود

1.فشار خون ناپایدار

2.فتق یا پارگی دیسک کمر

3.پوکی شدید استخوان

4.خطر ایجاد لخته خونی

فواید پیلاتس

قدرت عضلانی

افرادی که داری درد های عضلانی هستند بعد از مدتی متوجه می شوند علاوه بر از بین رفتن درد، توان عضلات و قدرت عضله بیشتر شده است.این ورزش برای کسانی که در طول روز بی تحرک هستند مفید می باشد.چرا که هر چه در سن های پایین تر بی تحرک باشیم در سن های بالا به همان اندازه بی تحرکی برای ما ضرر خواهد داشت.افراد مسن که امکان تحرک زیاد را ندارند می توانند با انجام این ورزش هم تحرک داشته باشند و هم توان عضلات خود را تقویت کنند.

عضلات شکم

از آنجا که این ورزش بر روی تقویت مرکز بدن تمرکز می کند،می تواند بر روی عضلات شکم تاثیر گذارد.شکم یکی از اعضایی است که در حفظ تعادل بدن که جزئی از مرکز بدن است تا ثیر گذار باشد.

انعصلاف(Flexibility)

هر چه قدر که انسان سال های بیشتری  را بگذراند متوجه می شود که مانند سال های قبل انعطاف پذیر نیست.این ورزش می تواند به آرامی در دوره ای این انعطاف را طوری برگرداند که خود شگفت زده خواهید شد.این دوره ها می تواند برای کسانی که در حادثه ای با زمین برخورد داشته ایند نیز مفید باشد.

تعادل

پیلاتس از آنجا که بر هماهنگ کردن ذهن و جسم تمرکز دارد، ذهن می تواند با انجام تمرین های ورزشی توسط بدن آگاهی بیتشری نسبت به حرکت ورزشی بدست آورد.همین آگاهی بدست آوردن توسط ذهن می تواند بر روی تعادل جسم و همچنین تعادل بین ذهن و جسم موثر باشد.

کنترل اضطراب

 خود می دانید که تمام ورزشها برای کنترل استرس بسیار مفید می باشند.اما این ورزش به دلیل اینکه ذهن و جسم را مورد چالش قرار می دهد می تواند باعث کاهش استرس شود.

به عنوان مثال در هنگام تمرین شما به قدری بر روی تمرین تمکر کرده اید و بروی تنفس خود دقیق شده اید که دیگر نمی توانید به مسائل دیگر جز تمرین فکر کنید.

سلامت عمومی

همانطور که قبلا ذکر شده است، با افزایش تعادل وایجاد ارتباط عمیق تری بین ذهن و جسم باعث می شود فرد احساس سلامت عمومی کند علاوه  بر انبه  بالا رفتن اعتماد به نفس کمک می کند.

تفاوت پیلاتس و یوگا

این دو نوع ورزش به طور همزمان از ذهن و جسم استفاده می کنند.هر دو باعث افزایش تمرکز، آرامش ، تعادل بین ذهن و جسم می شود و از طرفی هر دو ورزش الگو های تنفسی را به شما اموزش می دهد می شود.از طرفی هر کدام بیشتر به سمتی سوق داده می شوند وانتخاب هر کدام به خود شما بر می گردد.

اگر به دنبال آرامش فکری و انعطاف روح هستید به سمت یوگا بروید و اگر به دنبال درمان جسم خود هستید به سمت پیلاتس بروید.

مطالب مرتبط:

ورزش TRX