هارد HDD یا SSD, هارد HDD بهتر است یا SSD

هارد HDD بهتر است یا SSD

هم اکنون افراد زیادی این سوال را دارند که کدام یک بهتر است; هارد HDD یا SSD. اگر یک لپتاپ گیمینگ خرید کرده باشید، به احتمال زیاد برای بوت کردن آن از یک SSD استفاده می کنید. همچنین لپتاپ های جدید نیز اکثرا به سمت استفاده از حافظه های SSD می روند.

در حال حاظر بخش بسیار کوچکی از لپتاپ های جدید دنیا از HDD ها استفاده می کنند. اما آیا این، اتفاق خوبی است؟

در اینجا این سوال به وجود می آید که هارد های HDD بهترین هستند یا SSD . در این مطلب ما به بررسی همین موضوع خواهیم پرداخت. پس با ما باشید.

هارد HDD یا SSD, هارد HDD بهتر است یا SSDهارد HDD یا SSD

انتخاب بین هارد HDD یا SSD کاملا به استفاده شما بستگی دارد و باید بر اساس نیاز هایتان انتخاب کنید. در اینجا می خواهیم برتری های هرکدام را نام برده و بررسی کنیم.

سرعت:

هارد HDD یا SSD, هارد HDD بهتر است یا SSD

بررسی این بخش بسیار ساده است. SSD ها سرعت های بسیار بیشتری دارند. چه در خواندن اطلاعات، چه در نوشتن و چه در پردازش.

در HDD ها اطلاعات شما روی دیسک هایی به صورت دو دویی 0 و 1 ذخیره می شوند. این اطلاعات به صورت الکتومغناطیسی روی صفحه یا صفحات هارد دیسک پخش می شود و یک سری که به یک دسته متحرک متصل است، روی دیسک ها چرخیده و اطلاعاتی که به دنبال آن هستید را می یابد. این باعث می شود که سرعت خواند اطلاعات کمی پایین تر باشد.

از طرفی SSD ها از تراشه های کوچک ذخیره کننده ای به نام  NAND Flash Memory استفاده می کنند. این حافظه ها سرعت بسیار بالایی برای خواندن و نوشتن اطلاعات دارند و به طور کلی هیچ بخش متحرکی ندارند و نداشتن بخش متحرک باعث بالا بودن سرعت می شود.

پس در این بخش SSD انتخاب بهتری است.

دوام و ماندگاری:

هارد HDD یا SSD, هارد HDD بهتر است یا SSD

در این بخش نیز SSD ها برتری دارند. هم از نظر دوام خود حافظه و هم از نظز ماندگاری داده ها.

SSD ها محدودیت داده دارند. به این معنا که شما فقط به یک تعداد خاص می تواند داده های روی آن را پاک کنید و جایگزین کنید. اما این تعداد به نسبت بالا می باشد. در کنار آن، خرابی هایی که در هارد های HDD دیده می شود در SSD ها وجود ندارد. مقاوت در برابر ضربه و همچنین شوک، از ویژگی های مهم SSD ها می باشد. از بین رفتن اطلاعات هم در SSD ها کمتر دیده می شود.

یکی از دلایل امنیت بالاتر اطلاعات در SSD ها، نداشتن بخش متحرک است. اگر در حالی که هارد HDD شما به سیستمتان متصل باشد و در حال کار باشد و آن را حرکت دهید یا ضربه ببیند، احتمال پاک شدن اطلاعات شما زیاد است. اما SSD ها اینگونه نیستند.

پس در این بخش نیز SSD ها انتخاب بهتری هستند.

قیمت:

هارد HDD یا SSD, هارد HDD بهتر است یا SSD
Upward growth arrow dollar symbol sign. Economic growth

هارد های HDD برنده بلامانع این بخش می باشند. همانطور که می دانید، SSD ها قیمت بیشتری نسبت به هارد های HDD دارند. HDD هایی را می توانید پیدا کنید که قیمت هر گیگ آنها حدود 3 سنت باشد و این خود یک برتری مهم است.

گنجایش:

هارد HDD یا SSD, هارد HDD بهتر است یا SSD

در اینجا نیز HDD ها برتری دارند. SSD های بالاتر از 2 ترابایت به ندرت برای خرید مشتری های عادی پیدا می شود. به طور معمول، SSD ها در گنجایش های 512 گیگابایت یا 1 ترابایت عرضه و استفاده می شوند.این در حالی است که هارد های HDD از 1 ترابایت تا 8 ترابایت به طور نرمال استفاده می شوند و در برخی موارد تا 20 ترابایت نیز قابل خریدن هستند.

برتری های دیگر SSD ها تولید صدای کمتر، طول عمر بیشتر و استفاده از انرژی کمتر نیز می توان نام برد.

انتخاب هارد HDD یا SSD برای کدام گروه بهتر است؟

چه کسانی باید HDD را انتخاب کنند

نیازمندان حجم:

افرادی که اطلاعات زیاد دارند یا دانلود در حجم بالا انجام می دهند. در کل افرادی که به حجم بالایی برای ذخیره داده احتیاج دارند.

افرادی که توانایی مالی پایین تری دارند.

به دلیل اینکه هارد های HDD قیمت بسیار پایین تری دارند، افرادی که توانایی خرید بالایی ندارند و نمیخواهند زیاد خرج کنند باید HDD خرید کنند.

استفاده کننده های عادی:

دلیل انتخاب این گروه، این است که عموم افراد به سرعت بسیار بالایی احتیاج ندارند و احتیاجی نیست که برای آن پول بیشتری پرداخت کنند. همچنین احتیاج به گنجایش بیشتر از میانگین SSD ها نیز یکی از دلایل این انتخاب است.

چه کسانی باید SSD را انتخاب کننند

افرادی که زیاد در سفر هستند:

حافظه های SSD اندازه بسیار کوچک تری دارند و در کنار آن، مصرف انرژی آنها بسیار پایین تر از هارد های HDD است. از همین رو افرادی زیاد در سفر هستن و از لپتاپ ها استفاده می کنند، باید SSD استفاده کنند.

سرعت طلبان:

هارد های HDD می تواند پاسخگوی نیاز اکثریت افراد باشد. حتی افردی که در این لیست توصیه شده است SSD تهیه کنند. اما اگر نیاز شما سرعت بالا است، به گزینه ایی غیر از SSD فکر نکنید.

تولید کنندگان موسیقی

فقط به یک دلیل; صدای کمتر. شما نمیخواهید در حالی که دارید یک موسیقی می سازید صدای یک هارد HDD در آن شنیده شود.

SSD ها برای گیمر ها مانند یک رویا عمل می کند. سرعت بالای آن باعث می شود بازی بهتر و سریع تر بارگزاری شده و تاخیر یا لگ (lag) کمتری داشته باشند.

موضوع مهم در این باره این است که شما می توانید از یک HDD و یک SSD در کنار هم در سیستم خود استفاده کنید. البته این به شرطی است که سیستم شما بتواند این کار را پشتیبانی کند. در این حالت شما می توانید از SSD برای بوت کردن سیستم و بارگذاری برنامه هایی که استفاده زیادی از آنها دارید استفاده کنید و از HDD برای ذخیره داده های حجیم خود مانند ویدئو ها و یا اطلاعات مهم.

نتیجه گیری:

به طور کلی در این مطلب فهمیدیم که باید به نیاز های خود فکر کرد و به نسبت آنها خرید خود را انجام دهیم.

مطالب مرتبط:

حافظه SSD چیست؟

حافظه HDD چیست؟

بهترین هارد های HDD

بهترین حافظه های SSD

Summary
هارد HDD یا SSD, هارد HDD بهتر است یا SSD
Article Name
هارد HDD بهتر است یا SSD