از صبحانه به عنوان مهم ترین وعده روز یاد می شود. این موضوع نه تنها درست است بلکه دلایل بسار محکمی نیز دارد. صبحانه پس از یک مدت غذا نخردن (شب تا صبح) منبع گلوکز ما برای انرژی دوباره گرفتن و بازیابی هوشیاری است. این موضوع در کنار بسیاری فواید صبحانه دیگر است که وجود دارد.

تحقیقات زیاد انجام شده روی اهمیت صبحانه نشان داده است که صبحانه نه تنها انرژی شما را برای طور روز تامین می‌کند، بلکه تمرکز شما را برای طول روز بالا برده و به کنترل وزن شما نیز کمک میکند. صبحانه احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی را در دراز مدت کاهش میدهد.

اما اینها فقط بخشی از مزیت های صبحانه هستند. با ما باشید تا به طور کامل مزیت های صبحانه را بررسی کنیم.

فواید صبحانه

انرژی صبحانه

فواید صبحانه, فواید صبحانه خوردن

منبع انرژی بدن گلوکز است.گلوکز از کربوهیدارت هایی که میخورید جدا شده و جذ بدنتان میشود. بدن بیشتر گلوکز خود را به صورت چربی ذخیره می‌کند. ولی باقی آن را به صورت گلیکوژن (که بیشتر در کبد و مقداری هم در عضلات می‌رود) ذخیره می‌کند.

در مدتی که شما غذا نمی‌خورید کبد شما گلیکوژن را می‌شکاند و آن را به گلوکز تبدیل کرده و در رگ های شما آزاد می‌کند تا سطح قندخونتان مناسب و ثابت باشد. این موضوع برای مغذ شما بسیار اهمیت دارد چون بیشتر از هرچه به قند وابسته است.

صبح ها، پس از نخوردن غذا به مدت حدودا 10 ساعت، ذخایر گلیکوژن بدن شما تمام می‌شود. بدن در این حالت از چربی های شما برای ساخت قند استفاده می‌کند. اما بدون وجود کربوهیدارت، اسید های چرب بدن فقط به میزان کمی اکسیده می‌شوند که سطح انرژی را کاهش می‌دهد.

خوردن صبحانه انرژی شما را تامین کرده و متابولیسم شما را در طول روز در مقدار مناسب نگه می‌دارد. نخوردن آن باعث کم انرژی بودن در طول روز، خراب شدن متابولیسم و به هم ریختن کاهش یا افزایش وزن می‌شود.

صبحانه سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی لازم بدن

فواید صبحانه, فواید صبحانه خوردن

خوراک های صبحانه سرشار از مواد مغذی مانند فولیت (folate)، آهن، ویتامین ها و فیبر ها هستند. ویتامین ها و مواد مغذی فقط از غذا ها دریافت می‌شوند. حتی اگر بدن شما انرژی کافی برای رسیدن به وعده غذایی بعدی را داشته باشد، باز هم به ویتامین ها و مواد معدنی احتاج دارد تا بتواند سالم و سر حال باشد.

صبحانه به کنترل وزن شما کمک میکند

فواید صبحانه, فواید صبحانه خوردن

افرادی که به طور مرتب صبحانه می خورند احتمال ابتلای به اضافه وزن بسیار کمتری دارند. دلایل آن همچنان در دست تحقیق است. ولی جدس زده می‌شود دلایل آن این دو باشد:

  • صبحانه باعث می‌شود گلوکز خون شما تحت کنترل باشد و از این رو اشتحای شما نیز قابل کنترل باشد.
  • صبحانه قبل از اینکه واقعا گرسنه شوید شما را سیر می‌کند و میل شما به زیاد خوردن را کاهش می‌دهد.

صبحانه به قدرت مغز کمک می‌کند

فواید صبحانه, فواید صبحانه خوردن

روز هایی که شما صبحانه نمی‌خورید، تمرکز پایین تری دارید و عملکرد مغزتان کمی کند می‌شود. دلیل این اتفاق نرسیدن انرژی (گلوکز) به مغر شماست. تحقیقات نشان می‌دهند نخوردن صبحانه باعث می‌شود عملکرد ذهن شما پایین تر آمده و روی توجه، تمرکز و حافظه شما تاثیر می‌گذارد. این اتفاق باعث می‌شود برخی از کار ها سخت تر از روز های دیگر به نظر برسد.

افرادی که به طور منظم و مداوم صبحانه می‌خورند، در مدرسه نیز عملکرد بهتری دارند. این افراد تمرکز بیشتری روی صحبت‌های آموزگار دارند و در نتیجه درس را بهتر می‌فهمند.

در این مطلب فواید صبحانه را به طور کامل بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که جمله “صبحانه مهم ترین وعده غذایی است” کاملا درست است.

مطالب دیگر:

Summary
فواید صبحانه, فواید صبحانه خوردن
Article Name
فواید صبحانه خوردن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *