پیش درآمدی بر فست فود

در دوره ای زندگی می کنیم که تکنولوژِی به سرعت در حال پیشرفت است.همین پیشرفت تکنولوژی باعث شده است تا انسان ها یک زندگی راحت و بدون دغدغه را خواستار باشند.جدای از تکنولوژی امروزه خیلی از انسان ها به دلیل مشغله کاری خیلی زیاد و کمبود وقت به دنبال راهی هستند تا بتوانند به سرعت و به سادگی کار های خود را انجام دهند. یکی از کار هایی که امروزه اکثر انسان ها با آن درگیر هستند خوردن خواراکی به صورت اماده یا فست فود است.

فست فود, فست فود و نحوه پیدایش آن

تعریف فست  فود

همانطور که از اسم کلمه پیدا است فست فود یعنی خوراکی آماده.اسم فست فود برای خوراکی هایی که در خانه اماده می شوند به کار برده نمی شوند. بلکه خوراکی هایی که به طور اماده و سریع در رستوران ها یا دکه های توزیع خوراک اماده می شوند استفاده می شود.این نوع خوراک ها به در حجم های زیاد و و به صورت همگانی اماده می شوند تا در صورت رجوع مشتری بتوانند  کار تحویل خوراک را سریع انجام دهند.

این نوع خوراک ها به صورت گرم یا به صورت سرد نگهداری می شوند یا هنگامی که مشتری رجوع کند خوراک را دوباره گرم می کنند.این نوع خوراک ها نسبت به رستوران های دیگر علاوه بر سریع اماده شدن، طعم متفاوت و خوشزه، قیمت پایین تری دارند که باعث محبوبیت خاصی برای انها می شود.

منو خوراکی های حاضری

خوراکی هایی مانند:همرگر، چیزبرگر، سیب زمینی سرخ کرده(با مخلفات)،هان داگ، استیک گوشت، انواع سوخاری(ماهی، میگو، مرغ،فیله مرغ)، ناگت مرغ، انواع پیتزا، انواع سالاد. این نوع خوراکی ها از خوشمزه ترین و در عین حال  ساده ترین خوراکی هایی هستند که به سرعت در فست فود فروش ها توزیع می شوند.

روش کار فست فود

خیلی از مکان هایی که خوراکی های اماده تولید می کنند جایی برای نشستن ندارند بلکه به عنوان یک بیرون بر یا فروشگاه و توزع خوراکی های اماده شناخته می شوند.اکثرا این مکان های بخشی از سازمان زنجیره ای هستند.این جور مکان ها برخلاف خیلی از رستوران ها ابتدا وجه دریافت می کنند سپس خوراک را تحویل می دهند.این جور کسب و کار ها به وسایل و امکانات زیادی احتیاج ندارند و می توان با حداقل امکانات از نقطه صفر شروع کرده و به سرعت با جذب مشتری و ارائه بهترین طعم پیشرفت کرد..

فست فود, فست فود و نحوه پیدایش آن

تاریخچه FAST FOOD

فست  فود در قرن های پیش

استفاده از خوراکی های اماده تاریخی دیرینه در دنیا دارد.به عنوان مثال در قسمت هایی از دنیا از دوره های قدیم مانند:روم باستان که دکه هایی برای فروش نان و زیتون استفاده می شده است.یا در شرق اسیا مغازه هایی وجود داشته است که رشته فرنگی به فروش می رسیده است. یا در خاورمیانه از قرن های پیش فلافل به فروش می رسید. یا در هند خوراکی های اماده به فروش می رسید.یا در کشورهای غربی در افریقا نوعی کباب چوبی به فروش می سده است.از مثال های دیگر می توان به پختن نان توسط سربازان داریوش در قرن های 5 و 6 پیش از میلاد میتوان یاد کرد.

سربازان نان ها را بر روی سپر های خود طبخ می کردند و بر روی انها پنیر و خرما می ریختند .یونانی ها طبخ ان چنین نان ها را از ایرانی ها یاد گرفتند. این نوع نان ها از یونان قدیم به روم باستان راه پیدا کرده و از روم باستان به جنوب ایتالیا سردراورند. سرانجام اشپزی به نام رافائل اسپوزیتو پنیر و گوجه را به ترکیب پیتزا اضافه کرد. اسم این نوع  پیتزا به نام پیتزا مارگریتا شهرت داشت.این نوع پیتزا به دلیل داشتن پنیر در خود به پیتزای ایرانی نزدیک بود.

فست فود درقرن 20 و 21

فست فودهایی که امروزه به این شکل مشاهده می کنید استارت اولیه ان در سال 1912 زده شده است.در ان سال رستورانی به نام اتومات در نیویورک تاسیس شد.این رستوران در ابتدا به صورت کافه تریا شروع به کار کرد.انها خوراکی را به صورت گرم در شیشه ای نگهداری می کردند.که مشتریان با استفاده از دستگاهی که سکه را دریافت می کرد کار پرداخت را انجام می داد.این رستوران یعنی اتومات خیلی سریع رشد کرده وشعبات زیادی را در امریکا تاسیس کرد و 20 متداوم بدون رقیب می تاخت.

فست فود, فست فود و نحوه پیدایش آن
تاسیس دیگر رستوران ها بعد از اتومات

بعد از اتومات سر و کله شرکت امریکایی به نام وایت کسل پیدا شد.این شرکت علاوه برزاینکه خوراکی های خود را با قیمت پایینتری به فروش می رساند، ابتکار به عمل به خرج داده و نحوه تولید خوراکی را در معرض مشتریان قرار داده بودند.ایا می شود از فست فود یاد کرد اما اسمی از نام مک دونالد به میان بردد.این رستوران در سال 1940 توسط دو برادر به نام های دیک و مک تاسیس شد در اینجا می توانید متن کامل معرفی و پیدایش رستوران مک دونالد را مشاهده کنید.

بعد از تاسیس رستوران مک دونالد رستورا های زنجیره ای دیگری پدید امدند مانند کنتاکی.در خیلی از کشور های دیگر کنتاکی و مک دونالد نماد سلطه طلبی تلقی می شد به همین دلیل در خیلی از اعتراضات به این نوع رستوران ها حمله بردند.به عنوان مثال در سال 2005 سکنه کراچی به دنبال اعتراض به سیاست های تفرقه انداز امریکا در پاکستان شعبه اصلی مرغ کنتاکی از بین رفت.  

فست فود, فست فود و نحوه پیدایش آن
پیدایش FAST FOOD در ایران

پیش از اینکه اولین فست فودی در ایران تاسیس شود، رستوران ها به عنوان توزیع و تولید چلووکباب شناخته می شد.در دوره های قدیم در ایران خوردن خوراکی به صورت لقمه ای و ساندویچی رواج نداشت بلکه فقط قزاق ها گوشت های خود را به گشوت کوبیده لای نان قرار می داند و در ساعات بعد میل می کردند.در سال هایی بین(1325 و 1355) می توان از فست فودی به اسم ساندویچ فروشی اختیاری که از اولین فست فودی های تهران بود نام برد.

فست فودی اختیاری در خیابان لاله زار جدید جنب سینما متروپل وجود داشت.این فست فود در ایتدا ساندویچ های کالباس راب با طعم خیلی خوشنمزه توزیع می کرد.در سال های بعد ساندویچی های تهران علاوه بر کالباس، سوسیس، ژامبون خوراکی های دیگری مانند:کتلت، استیک،سالاد اولویه، مرغ و کوکوسبزی را به منو خود اضافه کردند.از این بحثا که بگذریم اولین پیتزا فروشی در تهران با نام پیتزا فروشی داوود تاسیس شد.

بعد ازان پیتزا فروشی دیگری با نام پنتری توسط دانشجویی فاغ التحصیلی از داشنگاه پلی تکنینک کالیفرنیا تاسیس شد.این فست فودی هم اکنون در مشهد و خیایبان های ویلا و شاه عباس سابق در تهران در حال ارائه خدمات به مشتری های قدیم و جدید هستند.

می توانید جهت اگاهی از بهترین رستوران ها و فست فود ها همراه با تخفیف در شیراز بر روی لینک های زیر کلیک کنید.

FAST FOOD                 رستوران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *