تاریخچه لازانیا

کمتر کسی پیدا می‌شود که اسم لازانیا را نشنیده باشد یا طعم آن را دوست نداشته باشد. لازانیا یکی از دل‌چسب‌ترین و پرطرفدارترین غذاها از خانواده بزرگ پاستا است. اکثر مردم بر این باورند که لازنیا غذایی ایتالیایی است ولی باید بگویم اشتباه است. lasagna  نام باستانی آن است که معنای آن، خمیر صاف خرد شده و تبدیل شده به نوار است. لازانیا در حقیقت جزء اولین پاستاهای سده های پیش است. پس از پیروزی روم بر یونان، رومی ها بسیاری از فرهنگ ها و دانش ها را از یونانیان فراگرفتند و حتی برخی غذاها بین رومیان به مرور رواج یافت.

طرز تهیه لازانیا

بهتر است با مواد لوازم شروع کنیم

مواد لازم:

 • برگ لازانیا: یک بسته

 • قارچ: 1 عدد بزرگ

 • پیاز: 2 عدد

 • گوشت چرخ کرده: 250 گرم

 • فلفل دلمه  ای: 1 عدد

 • نمک ، فلفل و زرد چوبه: به میزان لازم

 • رب گورجه فرنگی: 2 قاشق غذا خوری

 • پنیر پیتزای رنده شده: 200 گرم

 • کره: 30 گرم

 • آرد سفید: یک و نیم قاشق غذاخوری

 • شیرگرم: یک و نیم لیوان

 • ادویه مخصوص لازانیا که معمولا در خود بسته های لازانیا  موجود است.

بعد از تهیه مواد، اولین کاری که لازم است انجام دهیم، درست کردن سس مخصوص آن است.

تهیه سس مخصوص لازانیا:

 1. ابتدا آرد را با مقداری نمك مخلوط كرده و ۲ بار الك كنید تا خوب هوا خورده و سبك شود.سپس آن را داخل تابه ای نچسب ریخته و با حرارت بسیار ملایم كمی تفت دهید تا بوی خامی آن از بین رفته و رنگ آن كمی تغییر كند.
 2. سپس كره را به آن افزوده و آن را خوب تفت دهید تا طلایی شود. بعد از تفت خوردن آرد،شیر را كم كم به آن افزوده و مدام هم میزنیم تا شیر نبرد.
 3. وقتی شیر تمام شد سس را تا حد غلیظ شدن روی حرارت قرار میدهیم و بعد آن را برداشته و صبر میكنیم تا خنك شود و بعد به دلخواه مقداری سبزی معطر به آن اضافه میكنیم و برای سرو آماده میكنیم. 

 

حال زمان آن رسیده است که شروع به پختن لازانیا کنیم.

مراحل پخت لازانیا

پیاز را نگینی ریز خرد میکنیم و در کمی روغن و مقدار کمی روغن تفت میدهیم و سپس گوشت چرخ کرده، فلفل دلمه ای نگینی شده را اضافه می کنیم وکمی تفت می دهیم تا آب درون آن ها تبخیر شود.

لازانیا, طرز تهیه لازانیا و تاریخچه آن

بعد از آن اده جات نامبرده و کمی نمک را اضافه میکنیم و روی شعله ملایم میگذاریم تا مواد خوب تفت داده شده و پخته شود در آخر هم قارچ خرد شده را به مواد اضافه می کنیم و بعد از ۱۰ دقیقه زیر مواد را خاموش میکنیم و کنار می گذاریم.

در یک قابلمه نسبتا بزرگ آب میریزیم و روی شعله گاز میگذاریم تا جوش بیاید نمک و یک قاشق روغن هم اضافه میکنیم وقتی آب به جوش آمد لازانیا ها را به آرامی و یکی یکی در آب جوش میریزیم و حدود دقیقه زمان میدهیم تا لازانیا نرم شود بعد در آبکش میریزیم وکمی آب سرد روی آن میریزیم.

کف ظرف پیرکس مورد نظر را با کمی کره چرب میکنیم و اولین ورقه لازانیا را میگذاریم و روی آن را کمی سس قرمز و پنیر پیتزا میریزیم و مواد را روی ورقه لازانیا میریزیم و ورقه بعدی را روی مواد میگذاریم و به همان ترتیب ادامه میدهیم تا ورقه های لازانیا تمام شود در آخر هم پنیر پیترا روی آخرین ورقه میریزیم.

و بمدت ۱۰ دقیقه در ماکروفر میگذاریم و ۲ دقیقه هم در حالت گریل میگذاریم تا روی لازانیا طلایی شود ، در فر هم میتوانید اینکار را انجام دهید.

لازنیا آماده سرو است. نوش جان…

Summary
لازانیا, طرز تهیه لازانیا و تاریخچه آن
Article Name
طرز تهیه لازانیا و تاریخچه آن
Description
کمتر کسی پیدا می‌شود که اسم لازانیا را نشنیده باشد یا طعم آن را دوست نداشته باشد. لازانیا یکی از دل‌چسب‌ترین و پرطرفدارترین غذاها از خانواده بزرگ پاستا است. اکثر مردم بر این باورند که لازنیا غذایی ایتالیایی است ولی باید بگویم اشتباه ات.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *