سالاد شیرازی, طرز تهیه سالاد شیرازی

طرز تهیه سالاد شیرازی

تاریخچه:

تاریخچه سالاد شیرازی دقیقا معلوم نیست. اما یکی از داستان های جالبی که در باره تاریخ بوجود آمدن آن در شیراز میگویند به این گونه است.

داستان جالب سالاد شیرازی برمی گردد به زمان قدیم. وقتی شاه آن زمان ایران آوازه شیرازی ها را در تنبلی می شنود به فکر راه چاره می افتد و تصمیم می گیرد با دستور آماده کردن یک غذای وقت گیر، مردم شیراز را مشغول کند و اینکار هر روز آنها باشد. بنابراین نام سالاد را بر آن گذاشت.
سپس درست کردن این سالاد به عنوان یک مسابقه از طرف پادشاه برگزار شد، به این صورت که هر کس این غذا را با دستور پادشاه به بهترین نحو انجام دهد ۱۰۰۰۰۰ سکه جایزه دریافت می کند.

پادشاه گفت: خیار ها را و گوجه و پیاز را با دقت و ظرافت خورد کنید و به مردم می گوید در مهمانی فردا شب باید همه سالاد هایشان را بیاورند تا برنده را اعلام کنند. خلاصه می گذرد و فردا تمام مردم شهر جمع می شوند که روی میز بزرگی که در حیاط کاخ چیده شده بود سالاد های خود را می گذارند و پادشاه می رسد و برنده را اعلام می کند و می گوید که هدفش از این مسابقه چه بوده و این گونه بوده که این سالاد با نام شیرازی در تاریخ به ثبت می رسد.

همه غیر شیرازی ها حداقل یک بار به این فکر کرده اند که چطور سالاد شیرازی تهیه میشود. اگر هم که شیرازی هستید که باید حتما طرز تهیه آن را بدانید.

مواد لازم تهیه سالاد شیرازی:

  • گوجه فرنگی  3 عدد متوسط
  • پیاز  3 عدد متوسط
  • خیار  5 عدد متوسط
  • نمک و فلفل به میزان لازم
  • آب لیمو یا آب غوره سه چهارم استکان
  • نعنای خشک و روغن زیتون  به میزان لازم

طرز تهیه:

سالاد شیرازی, طرز تهیه سالاد شیرازی

برای درست کردن این سالاد کافی است خیار ، گوجه فرنگی و پیاز را ریز خرد کرده با هم مخلوط کنید و کمی آبلیمو و نمک به آن اضافه کنید و سرو نمایید.

این سالاد را سعی کنید در کنار وعده های پلویی آماده نمایید که سرو این غذا در کنار قرمه سبزی نیز خالی از لطف نمی باشد.

در این سالاد میتوانید از مقداری جعفری پودر شده و یا نعنای خشک شده استفاده کنید.

شاید جالب باشد که بدانید به جای استفاده از آب لیمو اگر از لیمو ترش تازه استفاده نمایید سالاد شیرازی شما طعمی بی نظیر تر و دلچسپ تر را خواهید داشت.

سعی کنید که مواد لازم سالاد شیرازی زیاد خرد کنید تا طعم مطلوب تری را به این سالاد بدهید.

مطالب مرتبط:

Summary
سالاد شیرازی, طرز تهیه سالاد شیرازی