عاشقان موسیقی می دانند که انتخاب یک سیستم صوتی کار راحتی نیست. شما باید هزینه، قدرت صوتی و ویژگی های دیگری را در نظر داشته باشید. این مطلب به طور خلاصه می تواند به شما برای خرید یک اسپیکر بلوتوث مناسب کمک کند.

در این مطلب شما با برخی از ویژگی های مهم یک اسپیکر بلوتوث آشنا خواهید شد. پس از آن شما می توانید با بررسی موارد مورد نیاز خود برای خریداسپیکر اقدام نمایید.

ویژگی های مهم یک اسپیکر بلوتوث

عمر باتری

ویژگی اصلی و کلیدی اسپیکر ها عمر باتری آنها است. اگر یک اسپیکر با باتری ظعیف خرید کنید، مجبور می شوید هر ساعت آن را شارژ کنید و از گوش دادن به موسیقی لذت نخواهید برد. پس به نسبت استفاده‌ای که از اسپیکر دارید باید باتری اسپیکر را در نظر بگیرید. اسپیکر های کوچک تر باتری های کم عمر تری دارند. معمولا طول عمر متوسط را بین 4 تا 10 ساعت می دانند ولی اسپیکر هایی با عمر باتری 24 ساعت نیز وجود دارد. بهتر است نسبت به نوع باتری، از آن به روش درست استفاده کنید. برای مثال باتری های لیتیوم یونی، نباید به طور کامل خالی شوند. به این نکته نیز توجه داشته باشید که باتری ها هر چه بیشتر از عمرشان می گذرد قدرت ذخیره کمتری خواهند داشت.

درجه صدای پخش یا همان ولوم صدا نیز در خالی شدن باتری تاثیر دارد. هرچه صدای موسیقی شما بلند تر باشد انرژی بیشتری مصرف می کند.

اسپیکر بلوتوث, راهنمای خرید اسپیکر بلوتوث

کیفیت صدای اسپیکر بلوتوث

یکی دیگر از ویژگی های مهم قابل توجه، کیفیت صدا است که حتما باید مد نظر قرار گیرد. کیفیت صدای یک اسپیکر بلوتوث عوامل زیادی دارد که 3 عامل مهم آن عبارتند از: 

1. توان خروجی

توان خروجی دستگاه که با وات اندازه گیری می شود، درواقع به میزان جریان الکتریکی گفته می‌شود که مدارهای داخلی اسپیکر بلوتوثی شما برای تولید صدا مصرف می‌کنند. هرچه توان خروجی بیشتر باشد بلندگوهای شما فرکانس صوتی بالاتری تولید می‌کنند. اسپیکر بلوتوث‌های کوچکتر معمولا توان کمتری دارند و برای شنیدن موسیقی در فضای باز خوب نیستند. مینیمم توان خروجی لازم حدود 20 وات است. این موضوع را نیز بدانید که درجه صدای اسپیکر یا همان ولوم اسپیکرها باید در 80% باشند زیرا در 100% نه تنها صدا آزار دهنده می شود بلکه به اسپیکر نیز می تواند آسیب بزند.

2. دامنه‌ فرکانس

دامنه‌ی فرکانسی که اسپیکر ها تولید می کنند، باید با محدوده شنوایی انسان هماهنگ شود. معمولا گوش انسان می‌تواند صدا هایی با فرکانس‌های بین 20 هرتز تا 20 هزار هرتز را تشخیص دهد و فرکانس‌‌های پایین‌تر و بالاتر از این حد قابل شنیدن نیستند. پس اگر اسپیکر شما این محدوده را پشتیبنی نکند، شما بسیاری از بخش‌های موسیقی مورد علاقه‌تان را از دست خواهید داد. اسپیکر هر چه محدوده فرکانسی بالاتری را پشتیبانی کند، کیفیت و وضوح صدای بیشتری را تجربه خواهید کرد.

3. قطر درایور ها

درایور های یک از بخشهای مهم ساختار سیستم های صوتی است. درایور ها سیگنال های الکتریکی وارده را تبدیل به امواج می کند و برای قابل فهم می شود. می توان گفت وظیفه تبدیل سیگنال به صوت قابل فهم برای ما بر عهده درایور ها است.

هر چه قطر درایور ها بیشتر باشد، صدای تولید شده بیس قوی تری دارند. اما قطر درایور ها به تنهایی باعث کیفیت صدای خوب نمی شوند.; اما یک فاکتور تاثیر گذار و مهم هستند.

قیمت

قیمت شاید برای برخی از افراد به اندازه ویژگی های دیگر اهمیت نداشته باشد. ولی برای تعداد زیادی از افراد، از جمله خود من، یک فاکتور مهم می باشد. شما باید بر اساس نیاز خود بهترین اسپیکر ها را پیدا کرده و سپس نسبت به محدوده هزینه ایی که می خواهید انجام دهید، یکی را انتخاب کنید. این را بدانید که گران تر الزاما به معنی بهتر نیست و برخی اوقات شما هزینه برند یک اسپیکر را می دهید، نه کیفیت آن را.

سایز اسپیکر بلوتوث

اسپیکر بلوتوث, راهنمای خرید اسپیکر بلوتوث

برای خرید اسپیکر باید اندازه و استایل آن را در نظر بگیرید. بعضی از اسپیکر های بلوتوث برای درون خانه و برخی برای بیرون هستند. شما اگر قصد حمل آن را دارید باید اسپیکری با سایز کوچک خریداری کنید. شاید بخواهد آن را به عنوان یکی از اعضای جدایی ناپذیر مهمانی ها در خانه بگذارید.

ضد آب بودن

به نسبت اینکه در چه فضایی از اسپیکر استفاده می شود، ضد آب بودن می تواند مهم باشد. اگر شما برای مکان هایی مانن استخر یا کنار دریا نقشه ریخته اید، باید اسپیکر شما ضد آب باشد. ضد آب بودن استاندارد های جهانی متفاوتی دارد که در این مطلب می توانید در باره آنها بخوانید.

قابلیت اتصال به اسپیکر های دیگر

برخی از اسپیکر ها این قابلیت را دارند که همزمان بهاسپیکر های دیگر متصل شوند و به صورت همزمان موسیقی پخش کنند. این قابلیت برای مهمانی ها و جشن ها بسیار کاربردی است ولی فقط در برخی از اسپیکر های بلوتوث وجود دارد.

برد اسپیکر

برای اسپیکر های بلوتوث، برد یک ویژگی مهم است. اگر برد اتصال آنها کم باشد، با حرکت کردن از اتاقی به اتاق دیگر، اتصال شما قطع می شود. معمولا برد خوب برای اسپیکر ها حدود 10 متر است.

ورودی کارت حافظه

این ویژگی شاید کم تر مد نظر کسی باشد. زیرا زمانی که ما اسپیکر بلوتوث استفاده می کنیم، با دستگاهی مانند گوشی به آن متصل می شویم. اما در برخی موارد دلیل خرید ما قابل حمل بودن آن است. در این صورت ورودی کارت حافظه می تواند یک ویژگی کار آمد باشد و شما می توانید با وارد کرد کارت حافظه به اسپیکر، اطلاعات داخل آن را پخش کرده و لذت ببرید.

  • ورژن بلوتوث
  • قابلیت اتصال به سیستم عامل های متفاوت
  • NFC
  • قابلیت پاسخ به تماس ها
  • و…

مطالب مرتبط:

Summary
اسپیکر بلوتوث, راهنمای خرید اسپیکر بلوتوث
Article Name
راهنمای خرید اسپیکر بلوتوث

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *