حافظه SSD, حافظه SSD چیست؟

حافظه SSD چیست؟

حتما تا به حال نام حافظه SSD یا هارد SSD را شنیده اید. در سال های گذشته حافظه های SSD جای HDD را گرفته اند و به طور کلی در حال جایگزین شدن آنها هستند. این موضوع در لپتاپ ها بیشتر دیده می شود. هارد های اس اس دی به طور کلی نحوه عملکرد متفاوتی دارند. اما آیا می دانید تکنولوژی به کار رفته در آن چیست؟ با ما باشید تا در این مطلب تمام اطلاعات لازم درباره حافظه های SSD را به طور کامل بررسی کنیم.

حافظه SSD, حافظه SSD چیست؟

تاریخچه و پیشرفت حافظه SSD

اولین حافظه SSD که برای فروش عمده وجود داشت، توسط شرکت سن‌دیسک (sandisk) در سال 1991 میلادی (حدود 1370 شمسی) ساخته شد. این حافظه حالت جامد، گنجایش 20 مگابایت داشت و قیمت آن 1000 دلار بود. این قیمت به طور باورنکردنی بالا است. طراحی آن بر اساس تایدیه PCMCIA (اتحاد بین‌المللی کارت حافظه کامپیوتر شخصی ) بوده است. این حافظه SSD در لپتاپ thinkpad استفاده می شده.

حافظه SSD, حافظه SSD چیست؟

حافظه های حالت جامد، در ابتدا نه تنها در حجم های بسیار کم وجود داشتند، بلکه قیمت بسیار بالای نیز داشتند و برای استفاده های شخصی اصلا به صرفه نبودند. اما اکنون اینگونه نیست. برای مثال در ابتدا، هزینه هر گیگابایت گنجایش در حافظه های SSD حدود 50000 دلار بوده است. اما اکنون در برخی اس اس دی ها (مانند حافظه های SSD برند Crucial) این میزان به 0.1 دلار می رسد.

این تنها موضوع پیشرفت حافظه های SSD نیست. موضوع دیگر گنجایش آنهاست. هم اکنون بزرگ ترین SSD دنیا گنجایش 100 ترابایتی دارد. این در حالی است که اولین حافظه SSD همانطور که گفتیم 20 مگابایت گنجایش داشت. بیشترین گنجایشی که برای خرید وجود دارد در SSD سامسونگ است که به اندازه 8 ترابایت می باشد.

سرعت خواندن و نوشتن، سرعت دسترسی به اطلاعات و IOPS نیز برخی دیگر از ویژگی های مهم SSD ها است که در این مدت پیشرفت چشمگیری داشته است.

استفاده های SSD ها

حافظه های SSD به طور کلی توسط همه افراد استفاده می شوند ولی در برخی موارد استفاده آنها بیشتر یا حتی الزامی است.

حافظه SSD, حافظه SSD چیست؟

در شرکت های بزرگ، به دلیل سر و کار داشتن زیاد با حجم بالایی از اطلاعات، SSD ها نقش بسیار مهمی دارند. از آنجا که سرعت جستجو و پیدا کردن اطلاعات خاص در SSD ها به طرز چشمگیری بیشتر است، بهترین گزینه برای این کار هستند.

سیستم های گیمینگ همیشه مرزهای تکنولوژی و کامپیوتر ها را به چالش می کشند. در این مورد نیز همین گونه است. به دلیل سرعت پردازش بالا در حافظه های SSD گیمر ها نیز به آنها روی آورده اند. این حافظه ها برای گیمر ها تاخیر یا به اصطلاح لگ (lag) پایین تری را در بر دارد. برای مثال زمان لود شدن بازی GTA V روی یک سیستم با HDD قدرت متوسط حدود 130 ثانیه بود و بعد از جایگزین کردن آن با یک SSD این زمان به 20 ثانیه رسید.

کاربران لپتاپ ها و به طور کلی افرادی که زیاد در تحرک هستند نیز بهتر است از SSD استفاده کنند. حافظه SSD حجم بسیار کوچک تری دارد و به راحتی می تواند آن را همراه داشت. همچنین استفاده انرژی در SSD ها بسیار پایین تر است و از این رو برای استفاده در لپتاپ ها بهتر هستند چون شارژ کمتری مصرف می کنند.

سرورها (server) نیز برای این که سرعت بیشتری را برای host های خود راهم کنند باید از SSD ها استفاده کنند.

تکنولوژی به کار رفته در حافظه های SSD

در هارد های سنتی یا همان HDD ها انتقال داده و خواندن و نوشتن آنها به وسیله قطعات متحرک انجام می شود. اما در SSD ها اینگونه نیست.

SSD ها از تراشه های کوچک ذخیره کننده ای به نام  NAND Flash Memory استفاده می کنند. این حافظه ها سرعت بسیار بالای برای خواندن و نوشتن اطلاعات دارند و به طور کلی هیچ بخش متحرکی ندارند.

انواع حافظه های SSD

زمانی که می خواهید یک SSD خرید کنید با کلماتی مانند mSATA یا PCLe مواجه می شوید و نمیدانید معنی آنها چیست. باید بگوییم که SSD ها انواع متفاوتی دارند و هر کدام بر اساس نحوه اتصال دسته بندی می شوند. ولی تفاوت هایی نیز دارند. انواع SSD ها به شرح زیر است.

حافظه های SSD مدل PCLe و NVMe

حافظه SSD, حافظه SSD چیست؟

این درگاه اتصال معمولا برای متصل کردن کارت های گرافیک به کار می رود. شما از این درگاه اتصال زمانی استفاده می کنید که سرعت بسیار بالای برین SSD و CPU خود بخواهید چون پهنای باند بالا و تاخیر بسیار پایینی را برای شما می سازد. این حافظه ها که حالت غیر فرار هستند (و نام خود را نیز به همین دلیل گرفته اند) تاخیری بسیار پایین حتی کمتر از حالت SATA (که به زودی با آنها آشنا می شوید) دارند. این موضوع باعث می شود که IOPS بسیار بالاتری داشته باشند. این نوع حافظه می تواند تا 2000 مگابایت اطلاعات را در هر ثانیه انتقال داده که با استفاده از کانال های زیاد آن تا 4000 مگابایت هم می رسد.

mSATA III ها، SATA III ها و SSD های اولیه

حافظه SSD, حافظه SSD چیست؟

این نوع که کمی قدیمی تر است، به طور اصلی برای گنجایش های بالاتر استفاده می شود. بزرگترین SSD حال حاظر نیز که گنجایش آن 8 ترابایت است از این نوع می باشد. سرعت انتقال داده در این حافظه ها کمتر از نوع NVMe است اما با این حال از حافظه های HDD بسیار بیشتر است. امروزه این نوع SSD ها خیلی کمتر استفاده می شوند و جای خود را به NVMe ها داده اند. اما همچنان می توان آنها را تهیه کرد و استفاده کرد. تاخیر این حافظه ها هم با حالی که بسیار پایین است از NVMe ها بیشتر می باشد.

جمع بندی:

به طور کلی می توان گفت که SSD ها بیشتر از همه برای سرعتشان مورد استقبال قرار گرفته اند. اما این موضوع تاکید بر بهتر بود SSD ها نسبت به HDD نیست. درمطالب بعد، ما به مقایسه SSD و HDD خواهیم پرداخت.

مطالب مرتبط:

Summary
حافظه SSD, حافظه SSD چیست؟
Article Name
حافظه SSD چیست؟