حافظه های HDD یا دیسک های هارد درایو (Hard Drive Disk) که برخی به اشتباه به آنها هارد HDD می گویند، معروف ترین و پر استفاده ترین محصولات ذخیره اطلاعات هستند. حتما تا به حال با موارد زیادی از آنها آشنا شده اید. اما آیا می دانید روش کار آنها چگونه است؟

در این مطلب ما به بررسی تمامی اطلاعات در رابطه با حافظه های HDD میپردازیم. اطلاعاتی مانند تاریخچه، تکنولوژی ساخت و کار و انواع آن. پس با ما باشید.

تاریخچه حافظه HDD

در 1953 شرکت IBM راهی برای ذخیره اطلاعات و در عین حال دسترسی سریع به آنها با قیمت نسبتا کم یافت و نام آن را Random Access file یا دسترسی تصادفی فایل ها گذاشت. بعد از بررسی و آزمون خطا های زیاد، این شرکت اولین هارد درایو را ساخت.

نخستین عرضه هارد درایو ها به بازار در سال 1967 به وسیله IBM 305 RAMAC شروع شد. این هارد درایو که نام خود را از “روش حساب داری و کنترا دسترسی تصادفی” یا همان “Random Access Method of Accounting and Control” گرفته بود تا سال 1970 حدود 3.5 میلیون نسخه را عرضه کرد.

حافظه HDD, حافظه HDD چیست؟

قطر دیسک های این حافظه HDD به اندازه 60 سانتی متر (24 اینچ) بود. این اندازه در مقابل هارد های امروزه که حدود 6 تا 8 سانت هستند بسیار بزرگ است. HDD های دارای دیسک های بزرگ تر از 24 اینچ در جعبه های مخصوص خود جا داده می شدند و به طور ایستاده قرار داده می شدند. در عین حال، آنها به جریان برق قوی و ولتاژ بالایی احتیاج داشتند. پس نگه داری آنها دشوار بوده است.

گنجایش هارد درایو ها از آن زمان تا به حال افزایش چشمگیری داشته است. اولین حافظه های HDD ساخته شده، حدود 5 مگابایت بوده و در بهترین حالت هارد های سیستم های ثابت، دارای 1 گیگابایت گنجایش بودند. امروزه حافظه های HDD نرمال حدود 1 یا 2 ترابایت گنجایش هستند و تا 20 ترابایت نیز پیدا می شوند.

HDD ها چگونه کار می کنند

حافظه HDD, حافظه HDD چیست؟

به طور کلی، اطلاعات شما روی هارد دیسک ها به صورت دو دویی 0 و 1 ذخیره می شوند. این اطلاعات به صورت الکتومغناطیسی روی صفحه یا صفحات هارد دیسک پخش می شود.

پس از آن، یک سری که به یک دسته متحرک متصل است، روی دیسک ها چرخیده و اطلاعاتی که به دنبال آن هستید را می یابد.

انواع حافظه های HDD

نوع PATA

حافظه HDD, حافظه HDD چیست؟

این نوع هارد درایو ها اولین نوعی بودند که به بازار عرضه شدند. هارد درایو های PATA (Parallel Advanced technology attachment) که از اتصال موازی ATA استفاده می کنند. این نوع درایو ها را با نام دراوی های یکپارچه می شناسند.

درایو های PATA برای اولین بار در سال 1986 توسط شرکت western digital معرفی و عرضه شد. این نوع هارد ها از 40 یا 80 کابل نازک برای انتقال تعداد متعددی بیت استفاده می کردند. همچنین داده ها به صورت مغناطیسی ذخیره می شدند و به وسیله یک قطعه متحرک خوانده می شدند.

درایو های ذخیره سری ATA

حافظه HDD, حافظه HDD چیست؟

این نوع هارد ها در سیستم ها و لپتاپ ها جایگزین هارد های مدل قدیمی تر شده اند. در اینجا برخی برتری های هارد های سری ATA  یا همان (SATA) را می خوانیم:

  • هارد های SATA اطلاعات را سریع تر از PATA ها انتقال می دهند که دلیل آن انتقال اطلاعات به صورت سری می باشد.
  • کابل های SATA نازک تر و قابل انعطاف تر از کابل های هارد های PATA هستند.
  • آنها انرژی بسیار کمتری مصرف می کنند. در حالی که PATA ها حدود 5 ولت انرژی برای کار لازم دارند، SATA ها به 250 میلی ولت نیاز دارند.

قابل اعتماد ترین برند های تولید کننده هارد HDD

در اینجا لیستی از قابل اعتماد ترین برند های تولید کننده هارد HDD را می بینید. این لیست بر اساس ترتیب خاصی نیست. هر کدام از این برند ها خصوصیات خود را دارند.

هیتاچی HGST یا همان (Hitachi Global Storage Technologies)

حافظه HDD, حافظه HDD چیست؟

برند هیتاپی در سال 2003 کار خود را شروع کرد و از شرکت IBM کسب و کار هارد های HDD اش را به مبلغ حدود 2 میلیارد دلار خریداری کرد.

شرکت هیتاچی در سال 2012 توسط شرکت وسترن دیجیتال خریداری شد و همکاری آنها شروع شد. از سال 2018 این برند از رده خارج و باقی محصولات آنها تحت نام وسترن دیجیتال به فروش می رسد. با این حال برند HGST جزو قابل اعتماد ترین برند های هارد HDD است.

هرچند این برند امروزه در بازار به ندرت دیده می شود، در لیست ما جایگاه خود را ثابت کرده است. دلیل آن نیز آزمایشی است که کمی جلو تر درباره آن خواهید خواند.

برند توشیبا Toshiba

 

برن توشیبا نیز یکی از تولید کنندگان قدرتمند هارد های HDD است و در آزمایشات انجام شده سر بلند بیرون آمده. این شرکت ژاپنی، در واقع چند ملیتی است و در کشور های مختلف شعب زیادی دارد.

توشیبا در سال 1875 و با تولید تلگراف در ژاپن کار خود را شروع کرد و تا کنون فقط شاهد پیشرفت های آن بوده ایم.

سیگیت seagate

حافظه HDD, حافظه HDD چیست؟

برند سیگیت با پیشرفت چشم گیرش نام خود را در ذهن همه ماندگار کرده است. این شرکت در سال 1979 تاسیس شد و در سال 1989 (یعنی تنها 10 سال بعد) شرکت “کنترل دیتا کورپوریشن” را خریداری کرد. در 2006 هم شرکت مکستور (maxtor) را به طور کامل خریداری کرد.

این برند در تولید هارد های متفاوت قدرت بالایی دارد و درصد خرابی پایینی دارد. شهرت این برند به اندازه برند های دیگر مانند وسترن دیجیتال یا توشیبا نیست. اما کیفیت آن در سطح رقابت با آنها است.

وسترن دیجیتال western digital

حافظه HDD, حافظه HDD چیست؟

شرکت وسترن دیجیتال به طور جالبی توسط یکی از نیرو های شرکت موتورولا (motorola) به نام آلوین فیلیپس بنا شد. در اوایل کار خود، نام شرکت جنرال دیجیتال (general digital) بود و در سال 1971 پس از اینکه برخی از سرمایه گذاران بزرگ مانند امرسان الکتریکس (emerson electrics) در این شرکت سرمایه گذاری کردند، نام خود را به وسترن دیجیتال تغییر داد و اولین محصول خود را با نام WD1402A زیر همین نام تجاری تولید و عرضه کرد.

در مطالب بعدی به طور کامل درباره این برند و پیشرفت آن توضیح خواهیم داد.

در تستی که در سال 2015 انجام شد، حدود 56000 هارد دیسک از برند های نام برده شده در گنجایش های متفاوت مورد آزمایش قرار گرفتند و بعد از 1 سال درصد خرابی آنها اعلام شد. کمترین درصد خرابی مربوط به HGST و در حدود 1 درصد بود. پس از آن توشیبا درصد خرابی 3.5 درصد داشت. سیگیت کمتر از 4 درصد بود ولی همچنان بیشتر از توشیبا خرابی داشت. بیشترین خرابی مربوط به برند وسترن دیجیتال و در حدود 7 درصد خرابی سالانه بود.

این آمار طبق بررسی های دقیق انجام شده و فقط برای خرابی صادق است. این موضوع دلیل بر بهتر یا بدتر بودن یک برند نیست.

برای خواندن مطالب مرتبط روی لینک های زیر کلیک کنید:

حافظه SSD چیست؟

تفاوت بین هدفون هدست و هندزفری

محصولات برند JBL

Summary
حافظه HDD, حافظه HDD چیست؟
Article Name
حافظه HDD چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *