تقویت سیستم ایمنی بدن, تقویت سیستم ایمنی بدن

تقویت سیستم ایمنی بدن

مواد مغذی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

امروزه با وجود بیمارهایی همچون سرما خوردگی و آلرژی با اینکه به نظر ساده می آیند اما اگر شما سیستم ایمنی بدن مناسب نداشته باشید شما را به درد سر می اندازد. درست است که در بدن ما انسان ها باکتری هایی از نوع باکتری های خوب وجود دارد، اما این سیستم ایمنی بدن که شامل این باکتری های خوب می شود، هنگامی به خوبی کار می کنند که ما از یک برنامه غذایی مناسب محتوی مواد مغذی باشد. در این مطلب می خواهیم شما را با چگونگی تقویت سیستم ایمنی بدن آشنا کنیم.

هنگامی که انواعی از عفونت ها ، ویروس ها ، انگل ها و قارچ ها وارد بدن می شوند، گلبول های فید موجود رد خون که حکم سرباز را دارند، این بیگانه ها و قسمت های تخریب شده بدن را از بین می برند. فقط این گلبول های سفید موجود در خون نیستند که وظیفه دفاع از بدن را دارند بلکه باکتری هایی از نوع باکتری های خوب هم در بدن وجو دارند.به عنوان مثال باکتری های موجود در روده یکی از موثرترین باکتری های خوب محسوب می شود.

شما می توانید با خوردن مواد مغذی به تقویت سیستم ایمنی بدن خود کمک کنید.مواد مغدی شامل: پروتئین،ویتامین های(E,C,A,B) به همراه معدنی شامل(روی و آهن) که با داشتن یک رژِیم غذایی مناسب این مواد مغذری را دریافت کنید.با رسنادن این مواد مغذی به بدن علاوه بر پیشگری از بیمار شدن اگر به بیماری دچار شدید، روند بهبودی تسریع پیدا می کند.

مبارزه سیستم ایمنی بدن از کجا آغاز می شود

بزاق دهان انسان دارای مواد ضد میکروبی  شامل لیزویم، آلفا امیلاز و لاکتوفرین است.هنگامی انواع ویروس ها ومیکروب ها وارد دهان شدند، این مواد ضد میکروبی دهان برای از بین بدن بیگانه وارد عل می شوند.اما در ادامه اگر این سیستم خط دفاعی موفق به جلوگری نباشد این میکروب های بد باید از خط دفاعی مستحکم دیگری عبور کند این خط دفاعی بدن حاوی اسید هیدروکلریک معده است. این خطر دفاعی از ورود این نوع اکتری های بد به جریان خون و روده های بزرگ و کوچک جلوگیری می کنند. این نوع باکتری های خوب به پروبیوتیک یاد می شود.

از آنجایی که فکر کنم خود شما هم متوجه شده اید سیستم گوارش بدن بخش عظیمی از سیستم ایمنی بدن را تشکیل می دهد.این سیستم ایمین بدن خود شامل باکتری های خوب به پروبیوتک ها شناخته می شود.برای اینکه این باکتری های خوب به خوبی انجام وظیفه کنند باید مواد غذایی که مواد مغذی بالا و سرشرا از فیبر هستند را مصرف کنید. علاوه براینکه شما باید تغذیه مناسب داشته باشید باید از خوردن بی رویه قندها، چربی ها و مواد فراوری شده جلوگیری کنید.

مواد غذایی شامل پروبیوتیک

پروبیوتیک ها به عنوان شکلی از فیبرهای نیمه قابل هضم شناخته می شوند.در ادامه به مواد غذایی شامل این نوع باکتری های خوب شاره می کنیم

سبزی ها

پیاز، تره فرنگی، سیرپ، مارچوبه

تقویت سیستم ایمنی بدن, تقویت سیستم ایمنی بدنکربوهیدرات ها

لوبیا، جو، کینوآ، جو دوسر پرک، سیب زمینی، گندم

تقویت سیستم ایمنی بدن, تقویت سیستم ایمنی بدن

میوه ها

سیب ، موز، کیوی

تقویت سیستم ایمنی بدن, تقویت سیستم ایمنی بدنچربی ها

دانه کتان

تقویت سیستم ایمنی بدن, تقویت سیستم ایمنی بدنلبنیات

ماست، شیر، پنیر و کفیر

تقویت سیستم ایمنی بدن, تقویت سیستم ایمنی بدن

تمام مواردی که گفته شد نمی توانند به عنوان مواد غذایی اصلی شما استفاده شوند بلکه باید به عنوان مکمل های غذایی مورد استفاده قرار گیرند.

تسریع در بهبودی سرماخوردگی

1.سیر(آنتی بیوتیک طبیعی)

2.سوپ مرغ(ضد التهاب)

3.چای سبز

4.عسل(تسکین سرفه)

عواملی که در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش دارند

1.رساندن مواد مغذی انواع ویتامین های(A,B,C,E) و مواد معدنی مانند روی و آهن

2.خوردن نوشیدنی های طبیعی

3.انجام باید ها و نباید

خوراکی های شامل مواد مغذی

بادام

سرشار از آهن،کلسیم وفیبر که  برای قلب است . علاوه بر قلب از بروز برخی سرطان ها و کم خونی جلوگیری می کند.با داشتن ویتامین بی 2 به بازسازی  ترمیم بافت های بدن کمک می کند. در آخر به کاهش کلسترول بد خون کمک می کند

سیب

 ضد سرطانی، منبع کاملی از پکتین که در جلوگیری از سرطان هایی مانند پروستات روده و ریه کمک می کند با از بین بین بدن سلول های سرطانی در سطح  اعضای گفته شده.سیب همچنین با داشتن فیبر میزان کلسترول بد خون و گلوکز خون را کاهش می دهد.همچنین سیب سرشار از ویتامین سی نیز است.

کلم بروکلی

سرشار از کلسیم، پتاسیم فیبر، آنتی اکسیدان که  از بیماری های قلبی و برخی سرطان ها جلوگیری می کند.همچنین دارای ویتامین های A و C نیز است.

 • عدس قرمز(دشمن سرطان و مفید برای قلب)
 • ماهی(سرشار ازپروتئین و امگا سه)
 • اسفناج(سرشار از ویتامنی های بی، سی، آ ، بی شش و مواد کلسیم آهن منیزیم می باشد )
 • سیب زمینی(دارای بتا کاروتن کمک کندنده در جلوگیری از پیری زودرس)
 • گندم(دوست مغز، پوست و هضم)
 • مرکبات
 • فلفل دلمه ای قرمز
 • زنجبیل
 • لبنیات
 • زرد چوبه(ضد التهاب برای درمان رماتیسم)
 • تخم آفتاب گردان

بایدها و نباید ها

خواب کافی

خواب کافی سن وسال ندارد بلکه تمام افراد باید به آن توجه کنند.افراد بزرگسال باید بین 7 تا 9 ساعت خواب مفید داشته باشند.

ورزش مداوم

با انجام فعالیت ورزشی می توانید به تقویت سیستم ایمنی بدن خود کمک کنید.

ترک دخانیات و الکل

تقویت سیستم ایمنی بدن, تقویت سیستم ایمنی بدن

دوری از فست فود ها

به جای مصرف فست فودها که ارزش غذایی پایین دارند از غذاهای با ارزشی مانند ماهی، گوشت، مرغ، میوه و غلات استفاده کنید.

دوری از استرس بیش از حد

درست است در زندگی داشتن کمی استرس و اضطراب بد نباشد اما زیادی آن در نه تنها در سیستم ایمنی بدن بلکه در دیگر مسائل سلامتی بدن نیز مضر خواهد بود.

خوشحال و شاد بودن

تقویت سیستم ایمنی بدن, تقویت سیستم ایمنی بدنآب میوه های طبیعی

تمام میوه هایی که در گروه مرکبات قرار دارند مانند:پرتقال، گریپ فروت، نارنگی و انواع لیمو دارای ویتامین سی هستند که در پیشگیری از بیمار شدن و تقویت سیستم ایمنی بدن نقش دارند.

تقویت سیستم ایمنی بدن, تقویت سیستم ایمنی بدن