تاریخچه پیتزای مارگاریتا

پیتزا یکی از محبوبترین غذاها در سطح جهان است که اولین بار به دست ایتالیایی ها کشف شد.  پیتزا غذای با شکل و شمایل دایره ای شکل است ودر فر یا کوره پخته می شود سس گوجه وپنیرموتزارلا از مواد مهمه این غذا هستند.

پیتزای مارگاریتا, تاریخچه و طرز تهیه پیتزای مارگاریتا

پیتزا در ابتدا در غرفه ودر هوای آزاد تهیه و به فروش می رسید. اگر بخواهیم درباره تاریخچه پیتزای مارگاریتا برایتان صحبت کنیم طبق داستان های روایت شده .

درسال ۱۸۸۹ از سرآشپزی به نام رافائل اسپوسیتو به افتخار ملکه مارگاریتا همسر شاه اومبرتوی قصد تهیه پیتزا مخصوصی را کرد.سرآشپزی اسپوسیتو تدارک پیتزایی را داشت که ملکه مارگاریتا و شاه اومبرتوی را تحت تاثیر قرار دهد.او سعی داشت با تهیه یک پیتزای متفاوت با طعم بی نظیر ولذیز توجه ملکه مارگاریتا و شاه اومبرتوی را جلب کند.

در نهایت با استفاده از مواد اولیه گوجه، ریحون و پنیر موتزارلا که از سه رنگ قرمز، سبز وسفید که رنگ های پرچم ایتالیا هستند تهیه شده بود پیتزایی باظاهری متفاوت و طعم جدید و لذیز تهیه کرد.

این پیتزا با استقبال خیلی زیاد ملکه روبه رو شد و به افتخار ملکه مارگاریتا این پیتزا را پیتزای مارگاریتا نام گذاری کردند. این پیتزا هم اکنون به عنوان نماد پرچم و فرهنگ خورد و خوراک ایتالیا در سرتاسر جهان شناخته می شود روش خوردن پیتزا در ایتالیا کمی متفاوت از بقیه نقاط دنیا هست ایتالیایی ها معمولا به روش سنتی پیتزا را لوله کرده می خورند.

طبخ این غذا به روش ایتالیایی با نان نازک هست با مقداری مواد اولیه.اما پیتزا با خمیر ضخیم مطابق با سلیقه آمریکایی ها تهیه شده به همراه مقدار زیادی مواد اولیه .

مواد اولیه لازم برای تهیه خمیر پیتزای ایتالیایی:

 • ۳ پیمانه آرد
 • ۱پیمانه آب ولرم
 • ۳/۱ پیمانه روغن زیتون
 • ۲/۱ قاشق چایخوری نمک
 • ۲/۱ قاشق چایخوری شکر
 • ۳ قاشق مربا خوری پودر خمیرمایه فوری

مواد اولیه لازم برای تهیه پیتزای مارگاریتا:

 • ریحان تازه
 • پنیر موتزارلا
 • گوجه  گیلاسی

مواد اولیه لازم برای تهیه  سس پیتزا:

 • سیر رنده شده
 • گوجه فرنگی رنده شده
 • ۱۵ گرم کره
 • نمک، فلفل و آویشن به مقدار لازم

طرز تهیه خمیر پیتزای ایتالیایی:

مرحله اول

در ابتدا شکر رو  با آب ولرم مخلوط  کرده و سپس پودر خمیرمایه را بهش اضافه میکنیم و مخلوط می کنیم می زاریم برای ۱۰ دقیقه بمونه.

مرحله دوم

آرد رو الک  کرده و خمیر مایه به عمل اومده روبه همراه روغن زیتون رو بهش اضافه می کنیم.شروع به ورز دادن خمیر می کنیم بافت خمیر باید یه صورتی شود که به دست نچسبد و نرم لطیف باشد در صورت چسبناک بودن آرد مقداری آرد کم کم اضافه  کنید.

مرحله سوم

یک ظرف را چرب می کنیم و خمیر را درونش قرار می دهیم و رویش را با پارچه تمیز می پوشانیم وبه مدت یک الی دو ساعت در جای گرم می زاریم تا حجمش دوبرابر شود.

پیتزای مارگاریتا, تاریخچه و طرز تهیه پیتزای مارگاریتا

مرحله آخر

خمیر را از ظرف خارج می کنیم و دوباره کمی ورز می دهیم  سپس کف ظرف مورد نظر خود را چرب کنید و مقداری آرد می پاشیم و در نهایت خمیر را داخلش پهن می کنیم . بهتر است قبل از ریختن روی خمیر، خمیر را نیم پز کنید.

پیتزای مارگاریتا, تاریخچه و طرز تهیه پیتزای مارگاریتا

طرز تهیه سس پیتزای ایتالیایی:

کره را همراه سیر رنده شده درون ماهیتابه می ریزیم و کمی تفت می دهیم. سپس گوجه رنده شده را اضافه می کنیم به همراه نمک ، فلفل و آویشن و میزاریم تا آب گوجه تبخیر شود.

پیتزای مارگاریتا, تاریخچه و طرز تهیه پیتزای مارگاریتا

طرز تهیه پیتزای مارگاریتا:

سطح خمیر را آغشته به سس می کنیم و ۱۰ دقیقه در فر قرار می دهیم تا نیم پز شود. گوجه گیلاسی ها را از وسط برش می دهیم و پنیر موتزارلا رو حلقه حلقه می کنیم.

پیتزای مارگاریتا, تاریخچه و طرز تهیه پیتزای مارگاریتا

سپس خمیر نیم پز شده را از فر خارج می کنیم. سطح اش را با پنیر موتزارلا، گوجه و ریحون پر می کنیم سپس به مدت نیم ساعت در فر با دمای ۱۸۰ درجه می ذاریم.

پیتزای مارگاریتا, تاریخچه و طرز تهیه پیتزای مارگاریتا

 مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *