تاثیر, تاثیر پوشیدن ماسک در مقابل کرونا

تاثیر پوشیدن ماسک در مقابل کرونا

با شیوع ویروس کرونا سوال همه این است که چه کار هایی را برای مراقبت در برابر آن می توان انجام داد. کی از آن کار ها پوشیدن ماسک است. اما آیا واقعا این کار تاثیر گذار است؟

تاثیر, تاثیر پوشیدن ماسک در مقابل کرونا

آیا وقعا پوشیدن  ماسک از ما در برابر گرفتن کرونا محافظت می کند؟ یا این کار تنها یک حرکت اضافه و بی دلیل است؟ از کجا می توان این موضوع را اثبات کرد؟

تحقیقاتی که انجام شده نشان داده است که پوشیدن ماسک توسط افرادی که مشکوک هستند تاثیر بیشتری دارد. یعنی ماسک ها بیشتر از انتقال کرونا جلوگیری می کند تا از گرفتن آن.

اما بیایید تا کمی دقیق تر وارد این ماجرا شویم.

تاثیر پوشیدن ماسک:

دانشمندان می گویند: پوشیدن ماسک به این معنی نیست که شما می توانید به افراد نزدیک شوید یا دستانتان را نشویید. این کار فقط یک کمک به کار های دیگر است.

طبق تحقیقات انجام شده، اگر 80 درصد از افراد از ماسک و فاصله گذاری استفاده کنند، تاثیر آن در جلوگیری از پخش این ویروس بیشتر از قرنطینه همه افراد است. دلیل اصلی برداشتن قانون در خانه ماندن نیز همن است. اما مشکل این است که افراد از این کار پیروی نمی کنند.

توصیه های پزشکی را نمی توان دقیق پیروی کرد چون ماسک ها متفاوت ساخته می شوند. برای مثال ماسک N95 بسیار امن است و زمان که به طور کامل روی صورت جا داده شود و کیپ شود، در حدود 95 درصد از ذرات 0.3 میکرون و بزرگتر را فیلتر می کند. مشکل بزرگ آنها کم یاب بودن آنهاست. همچنین پوشیدن درست آنها کمی سخت است و به همن دلایل سازمان CDC انها را برای عموم مردم توصیه نمی کند.

ماسک های جراحی نیز گزینه های خوبی هستند از آنجا که هم پوشیدن آنها راحت است هم امنیت خوبی دارند و هم ضد رطوبت هستند. اما به اندازه N95 امنیت ندارند.

اما هر چند ضخیم، هیچ ماسکی تمام ذرات را دفع و یا فیلتر نمی کند، اما همان مقدار کمی که از ما محافظت می کند بهتر از نزدن آن است.

زمانی که فردی که ماسک زده سرفه یا عطسه می کند، ذرات درشت و قطراتی که از بینی و دهان او به برون می آید به ماسک برخورد کرده و درصد خیلی کمی از آن ممکن است از ماسک بیرون آید. این خود یکی از کاهش دهنده های پخش شدن آن است.

تاثیر, تاثیر پوشیدن ماسک در مقابل کرونا

آزمایشات و تحقیقات:

یک آزمایش در آپریل در کره جنوبی جا گرفت که در آن از 4 بیمار مبتلا به ویروس کرونا خواسته شد به سمت یک بشقاب که 20 سانتی متر از آنها فاصله داشت سرفه کنند. آنها این کار را یک بار بدون ماسک، یک بار با ماسک یک بار مصرف ساده و یک بار با ماسک 100 درصد کتان انجام دادند. نتایج به دست آمده نشان داد که ماسک ها هم تاثیر خوبی بر قطرات خارج شده دارد و هم بر هوای خارج شده از دهان. در زمان های پوشیدن ماسک، هیچ ویروسی در بشقاب ها دیده نشد.

ماسک های دست ساز فابریک خانگی کمترن تاثیر را در محدود کردن این ویروس دارد. پس بهتر است از ماسک ها ساخته شده توسط کارخانه جات استفاده کرد.

لنک های مرتبط:

 

 

Summary
تاثیر, تاثیر پوشیدن ماسک در مقابل کرونا
Article Name
تاثیر پوشیدن ماسک در مقابل کرونا