ایا کرونا بر اثر گرما از بین می رود, ایا گرما کرونا را از بین می برد؟

ایا گرما کرونا را از بین می برد؟

 چند ماه پیش بود که این ویروس کرونا که انواعی دارد مانند سارس، مرس و کووید19 که در چین و در اواخر سال 2019 در ووهان چین کشف شد، جان خیلی از انسان هار را به خطر انداخت و متاسفانه جان خیلی از هموطن هایمان را گرفت. سوالی که این رزو ها با نزدیک شدن به فصل گرما ذهن خیلی از ما را درگیر خود کرده است این است که ایا کرونا بر اثر گرما از بین می رود  در ادامه با همراه باشید برای پاسخ به این سوال.

اینجا می توانید به طور کامل با کرونا اشنا شوید.

ارتباط سرما با کرونا

خیلی از ویروس هایی که موجب  سرما خوردگی ، انفولانزا، سرفه و عفونت های تنفسی می شوند، می توان شیوع این نوع ویروس ها را پیش بینی و مهار کرد. و لازم به ذکر است که سرما و خشکی هوا به انتقال و شیوع بیشتر این نوع ویروس ها کمک  کند. برخی از متخصصان بیماری های عفونی به فصلی بودن این ویروس ابراز امیداری کردند اما هنوز به طور قطع این نظریه تایید نشده است.

ایا کرونا بر اثر گرما از بین می رود, ایا گرما کرونا را از بین می برد؟

عفونتی مانند کرونا (کووید19)  که بر مجاری تنفسی تاثیر می گذارد، در هوای سرد و خشک خیلی سریع تر شیوع پیدا می کنند. به عنوان مثال با عطسه و سرفه کردن این ذرات ریز ویروس های عفونت مجاری تنفسی در هوا معلق می شوند که همین سرما و خشکی هوا به انتقال بیشتر ویروس کمک می کنند.

ارتباط گرما با کرونا

برای خیلی از پزشکان این سوال مطرح است که ایا کرونا بر اثر گرما از بین می رود خیلی از پزشکان به این امر امیدوار هستند که هنوز به طور قطع نمی توانند به این سوال پاسخ دهند. خیلی از پزشکان به این امید دارند که کووید 19 همانند سارس که در سال 2003 شیوع پیدا کرد و با پیدایش گرما از بین رفت همین اتفاق برای کووید19 هم بیفتد.

طبق گفته ها و اظهارات مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های چین، کووید19 در دمای 4 درجه سانتیگراد می تواند زنده بماند. همچنین می تواند در منفی 60 درجه سانتی گراد نیز چندین سال زنده بماند. انها همچنین براین نکته نیز اشاره داشتند که  دماهای بالاتر  فقط می تواند ماندگاری این نوع ویروس را کاهش دهد اما قدرت الودگی هنوز پابرجا می ماند.

از انجا که ویروس سارس در دمای 4 درجه ساننی گراد پایدار است،  در دماهای به تریتیب 37 درجه و 70 درجه می توانند طی سه روز و 15 دقیقه زنده بمانند و سپس از بین می روند. پزشکان هیچ موقع برای سارس درمانی پیدا نکردند و فقط هنگام فصل گرما هیچ مورد دیگری از ابتلا به سارس گزارش نشده است.پزشکان امید دارند که این نوع ویروس هم همانند سارس در فصل گرما از بین بروند.

ایا کرونا بر اثر گرما از بین می رود, ایا گرما کرونا را از بین می برد؟

گرما باعث می شود تا انتشار این نوع بر خلاف فصل سرما کمتر شود و باعث چسبیدن این نوع ویروس به سطوح می شود و در مدت کوتاهی از بین می روند.

ارتباط تجمع افراد با شیوع ویروس ها

ابراهیم فقیه پور عضو هیئت علمی داشنگاه شیهد بهشتی و متخصص ویروس گفت:نه تنها ویروس های تنفسی بلکه کرونا هم در فصول گرما با کاهش شیوع همراه هستند. او در ادامه بیان کرد در فصول سرما که افراد در فضای های سربسته هستند و در تجمع زیادی به سر می برند، احتمال شیوع و همه واگیری ویروس های تنفسی نیز بیشتر است. بنابراین امکان دارد این تغییر فصل و تغییر عادات انسان ها باعث تغییر در روند رشد ویروس، تغییر در ارگان های بدن شود که همین امر موجب می شود تا  انتقال و شیوع این نوع ویروس کاهش پیدا کند.

در اخراین متخصص گفت: شیوع این ویروس از هیچ الگویی خاص پیروی نمی کند و در هر اقلیمی به طور متفاوتی شیوع پیدا می کند به همین دلیل نمی توان گفت که گرما صدر درصد به از بین بردن این ویروس کمک کند. اما این را میدانیم که این ویروس با سرما سازگاری بیشتری نسبت به گرما دارد. اما این به این معنی نیست که گرم کردن خانه تضمین می کند که این ویروس از بین می برد بلکه هیچ فایده اه ی ندارد.

لازم به ذکر است برخی از داشنمدان بر این باورند که سرما، قرار نگرفتن در نور خورشید  که منجر به کاهش دریافت ویتامین D می شود، می تواند توانایی بدن در مقابل با ویروس را کاهش دهد.

Summary
ایا کرونا بر اثر گرما از بین می رود, ایا گرما کرونا را از بین می برد؟
Review Date
Reviewed Item
کرونا
Author Rating
5ایا کرونا بر اثر گرما از بین می رود, ایا گرما کرونا را از بین می برد؟ایا کرونا بر اثر گرما از بین می رود, ایا گرما کرونا را از بین می برد؟ایا کرونا بر اثر گرما از بین می رود, ایا گرما کرونا را از بین می برد؟ایا کرونا بر اثر گرما از بین می رود, ایا گرما کرونا را از بین می برد؟ایا کرونا بر اثر گرما از بین می رود, ایا گرما کرونا را از بین می برد؟
Recipe Name
ایا گرما کرونا را از بین می برد؟